Rolnicy skarżą się na aktywistów. Będą inne przepisy ws. odbierania zwierząt

Rolnicy wystosowali pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie organizacji społecznych, których skargi skutkują odbieraniem im zwierząt. Resort ma zająć się zmianą w przepisach. 

Do ministerstwa napływają jednak liczne wnioski hodowców i posiadaczy zwierząt, zarówno gospodarskich, jak i towarzyszących, z prośbami o zmianę ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Wynikają one z dostrzeganych patologii przy odbieraniu zwierząt przez przedstawicieli organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. Hodowcy i posiadacze zwierząt zwracają w nich uwagę na powtarzające się przypadki nadużywania tego uprawnienia przez niektóre organizacjeinformuje resort w swoim komunikacie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jednocześnie resort podkreśla, że potępia maltretowanie zwierząt. 

Dobrostan zwierząt to jeden z kanonów pracy rolnika. Rolnicy w Polsce opiekują się milionami zwierząt. Wprowadzamy przepisy wspierające działania związane z podwyższeniem standardów utrzymywania zwierząt gospodarskich. Wprowadzamy programy zachęcające do zwiększania dobrostanu zwierząt. To np. potocznie nazywane krowa+ czy świnia+, jeszcze do niedawna przez niektórych wyśmiewanepodkreśla minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Rolnicy twierdzą, że zwierzęta często są odbierane im bezprawnie, a potem aktywiści sprzedają je innym właścicielom. Ich zdaniem organizacje społeczne pod pretekstem walki o prawa zwierząt czerpią korzyści finansowe z tego procederu. Resort poinformował, że skargi przychodzą od osób w podeszłym wieku, niezamożnych, którym zwierzęta są odbierane mimo decyzji odmownej dotyczącej odebrania. 

Wnioski hodowców i właścicieli zwierząt nasiliły się po ogłoszeniu na terytorium Polski stanu epidemii. Widzą oni ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19, związane z bezpośrednim kontaktem w sytuacji odbierania zwierzątzaznaczono.

Minister Ardanowski zapowiedział, że resort przyjrzy się przepisom i wprowadzi zmiany, które będą mogły ochronić rolników przed nadużyciami, a jednocześnie będą chroniły prawa zwierząt, których dobrostan jest zagrożony. 

Źródło: PAP