Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rosja: Rządowy program wsparcia OZE może pochłonąć nawet 1,6 biliona rubli

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Rosja: Rządowy program wsparcia OZE może pochłonąć nawet 1,6 biliona rubli

Szeroko krytykowany w Rosji rządowy program wsparcia OZE ma zgodnie z informacjami pozarządowej organizacji „Sovet Rynka” pochłonąć nawet 1,6 biliona rubli z kieszeni końcowych odbiorców.

Reklama

Informację przekazała agencja RIA Novosti, powołując się na materiały publikowane właśnie przez „Sovet Rynka”. Zgodnie z nimi modernizacja rosyjskiej energetyki spowodowała już łączną stratę 44 mld rubli u odbiorców końcowych.

Rosyjski model wsparcia odnawialnych źródeł energii spotyka się z szeroką krytyką ze strony rosyjskiego biznesu. Głównym zarzutem jest przenoszenie kosztów modernizacji z programowego budżetu na odbiorców energii. Rząd, podpisując umowę na budowę zielonych elektrowni, jako formę wynagrodzenia dla inwestora gwarantuje możliwość doliczenia narzutu do ceny energii przez 15 lat. Obecnie narzut wynosi 12%. W dalszej perspektywie pojawiają się również zarzuty korupcyjne dotyczące przebiegu przetargów.

Podnosi się również argument, że razem z rozwojem technologii związanych z OZE maleją koszty budowy i eksploatacji zielonych elektrowni. Sprawia to, że projekty tego typu potrzebują coraz mniej państwowego wsparcia by utrzymać konkurencyjność względem tradycyjnych źródeł energii. W Rosji natomiast nie przewiduje się żadnej korekty programu co najmniej do roku 2024.

Znakomita większość zielonej energii w Rosji jest produkowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i funkcjonuje właśnie dzięki tzw. „umowom na dostawę mocy” przewidującym narzut. Prywatne elektrownie stanowią rzadkość, ich moc nie przekracza łącznie 16 MW. Liderami tego typu inwestycji są firmy sektora naftowego i gazowego, które wykorzystują OZE do zasilania swoich instalacji wydobywczych i przetwórczych. 

źródło: ngv.ru

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.