Rosjanie kończą budowę elektrowni słonecznej w Saratowie

Rosyjski producent modułów fotowoltaicznych oraz deweloper Hevel Solar, spółka joint venture utworzona przez Renova Group (51 procentów udziałów) oraz JSC Rusnano (49 procent udziałów), poinformowała, iż zakończyła już 50 procent budowy elektrowni słonecznej w Saratowie oraz zapowiedziała, że do dwóch miesięcy farma słoneczna zostanie podłączona do państwowej sieci elektroenergetycznej. Wartość projekt sięga 1,5 miliardów rubli (25,3 milionów dolarów).

Budowa elektrowni rozpoczęła się w maju 2016 roku. Bezpośrednim wykonawcą infrastruktury jest spółka Avelar, która zapowiedziała już budowę dwóch kolejnych farm słonecznych w regionie Saratowa. Łączna moc trzech elektrowni słonecznych ma wynieść 100 MW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Spółka Hevel Solar jest wiodącą, rosyjską spółką specjalizującą się w przemyśle fotowoltaicznym. W 2015 roku ogłosiła, iż planuje zrealizować projekty solarne do 2020 roku o łącznej mocy 500 MW. Na początku lipca br. przedstawiciele spółki poinformowali, że firmie udało się podwoić produkcję modułów fotowoltaicznych w fabryce w Nowoczeboksarsku. Według Hevel Solar zwiększona produkcja pozwoli zaspokoić 50 procent rosyjskiego „słonecznego” zapotrzebowania na infrastrukturę OZE.