Rower na wodór? Czemu nie!

Na rynku dostępnych jest kilka motoryzacyjnych propozycji wodorowych, które stanowią alternatywę dla elektrycznej rewolucji. W branży rowerowej pojawiła się inicjatywa wykorzystania wodoru do napędu wspomagającego.

Pragma Industries to firma z południa Francji. Rozpoczęła ona sprzedaż wodorowych rowerów, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się bez emisji zanieczyszczeń. Na pełnym zbiorniku taki rower jest w stanie przejechać do 100km przy maksymalnej prędkości do 25km/h. Rezultat ten jest dosyć zadowalający, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że czas tankowania jest stosunkowo szybki. Problemem może być jednak znalezienie odpowiedniej stacji. Infrastruktura wodorowa ciągle się rozwija, ale nie można powiedzieć, że jest ogólnodostępna, nawet w krajach Europy Zachodniej.

Pomysł jest niezwykle ciekawy, ale jednocześnie dosyć drogi. Za rower należy zapłacić 7,5 tysiąca euro, co przy obecnym kursie odpowiada niemalże 32 tysiącom złotych. To sporo, czego świadomość ma samo Pragma Industries, które deklaruje, że wodorowy rower jest skierowany w szczególności do firm chcących założyć wypożyczalnie miejskich rowerów.


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.