Królowa Elżbieta wypowiada wojnę… plastikowi

Znane osoby bardzo często wykorzystują swoją sławę na rzecz działalności charytatywnych lub do celów związanych z propagowaniem właściwych postaw społecznych. Wśród nich znajdziemy np. członków brytyjskiej rodziny królewskiej, którzy aktywnie działają na rzecz ekologii.

Brytyjscy monarchowie nie poprzestają na samych słowach – remont XVII-wiecznego Pałacu Buckingham zakładał poprawienie wydajności energetycznej tego budynku, a zamontowanie na dachu instalacji fotowoltaicznej wydaje się kwestią czasu.

Wielkim miłośnikiem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii jest książę Karol, który wyposażył swoją siedzibę, Clarence House, w system fotowoltaiczny, pokrywający ponad 80% zapotrzebowania na prąd. Ponadto w październiku ubiegłego roku wziął udział w organizowanej na Malcie konferencji Our Ocean, podczas której zachęcał do walki z postępującymi zmianami klimatycznymi.

O krok dalej we wspieraniu proekologicznych działań postanowiła pójść ostatnio sama królowa Elżbieta II. Na początku lutego br. wystosowała zakaz korzystania z butelek PET oraz plastikowych słomek na terenie wszystkich posiadłości należących do brytyjskiej rodziny królewskiej. Przestrzeganie tego zakazu wbrew pozorom nie powinno być nazbyt uciążliwe, ponieważ podczas oficjalnych spotkań do obsługi gości będą wykorzystywane szklane butelki z wodą, porcelanowe talerze (zamiast jednorazowych), a także kubki w pełni nadające się do recyklingu.

Decyzja królowej Elżbiety wspiera planowany przez brytyjską premier Theresę May plan ograniczenia emisji plastikowych śmieci zagrażających środowisku naturalnemu oraz żyjącym w nim stworzeniom.

Prace nad podobną inicjatywą trwają także w szkockim parlamencie. Jego pracownicy będą zachęcani do zrezygnowania z plastikowych słomek oraz do zwracania plastikowych butelek PET.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!