Zielona królowa imperium Brytyjskiego? Panele fotowoltaiczne na Pałacu Buckingham

Rezydencja brytyjskiej monarchini ma zostać poddana wartemu 458 milionów dolarów remontowi w przyszłym roku. Jak sugerują źródła zbliżone do władz, w ramach remontu na dachu pałacu pojawić się mają panele fotowoltaiczne, dzięki czemu królowa dołączy do grona mieszkańców jednego z 700 tysięcy domów w Wielkiej Brytanii, wyposażonego w system fotowoltaiczny.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Największe kontrowersje wśród Brytyjczyków wzbudza wysoka wartość remontu – prawie 460 milionów dolarów, ale fakt, że Korona postanowiła zainstalować podczas remontu jakiś system OZE (najpewniej fotowoltaiczny) jest niemniej istotny. Byłaby to pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie o tak dużej skali, łącząca system zasilania domu z przekazywaniem energii do sieci przesyłowej.

W planach remontowych pałacu w Buckingham znaleźć można rozdział poświęcony wydajności energetycznej. Jednym z celów zapisanych w tym rozdziale jest „znalezienie rozmaitych sposobów dostarczenia do pałacu energii elektrycznej pochodzącej z alternatywnych źródeł energii, celem uzupełnienia głównych jej źródeł”. Nieoficjalne informacje wskazują, że w grę wchodzą dwa źródła: dachowe systemy fotowoltaiczne i elektrownia oparta o fermentację beztlenową (biogaz). Ten pierwszy sposób idealnie pasuje do Pałacu, posiadającego duży, płaski dach. OZE mogłoby początkowo pokrywać 5% zapotrzebowania pałacu na energię elektryczną, a finalnie do 10%, co miałoby być m.in. spowodowane obniżeniem zużycia energii przez Pałac, co także opisane jest w planie poprawy wydajności energetycznej Pałacu.

Jakkolwiek remont XVII-wiecznego pałacu (znanego z energetycznej rozrzutności – zużywa elektryczność za ok 4 miliony dolarów rocznie) ma głównie na celu zabezpieczenie budynku przed wodą i ogniem, to poprawa wydajności energetycznej budynku także ma swoich gorących zwolenników. Książę Karol, jest ogromnym propagatorem systemów OZE, w szczególności fotowoltaiki. Clarence House, gdzie mieszka książę Karol, już od 2010 roku zasilany jest systemami fotowoltaicznymi, które pokrywają aktualnie ponad 80% zapotrzebowania na energię elektryczną posiadłości.