Rower zasilany energią słoneczną

Rower zasilany energią słoneczną

Pojazd taki jak rower sam w sobie jest eko-rozwiązaniem, nie jest zasilany za pomocą paliw, które mogłyby powodować szkodliwe emisje, a jedynie siłą ludzkich mięśni. Jednak okazuje się, że istnieje możliwość zwiększenia jego prędkości bez wysiłku, pozostawiając go nadal rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska!

Duński inżynier Jesper Frausig postanowił stworzyć jednośladowiec zasilany dzięki energii słonecznej. Urządzenie to otrzymało nazwę Solar Bike i stanowi nowoczesną, lecz równie ekologiczną, alternatywę dla konwencjonalnego roweru.

Ponadto został on zaprojektowany  ten sposób, aby funkcjonował jak typowy rower. Cechą, która go wyróżnia są specjalnie zaprojektowane koła. Ich powierzchnie boczne są w pełni pokryte wysoce wydajnymi ogniwami fotowoltaicznymi. Kiedy rower jest ustawiony w słonecznym kierunku, panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną i transportują ją do ulokowanej na ramie roweru baterii. Kiedy rower rusza, zmagazynowana wcześniej energia napędza silnik. Konstrukcja ta pozwala na osiągnięcie prędkości od 25 km/h do nawet 50 km/h.

Solar Bike to niezwykle wygodne, a przy tym tanie rozwiązanie, dzięki wbudowanym panelom PV. Pełne naładowanie baterii zapewnia w teorii ilość energii, by przejechać aż 70 km.  W praktyce wygląda to tak, że – w związku ze zmiennymi warunkami pogodowymi – bateria nie zawsze jest w pełni naładowana, gdyż proces ładowania następuje tylko w godzinach słonecznych. Jednak statystyki nadal wyglądają korzystnie: w ciągu jednego dnia jest ona w stanie naładować się wystarczająco, aby przejechać od 2 do 25 km. Później zawsze możemy zacząć pedałować! Jest to znakomite rozwiązanie pozwalające na ominięcie korków w miastach czy na dłuższą wyprawę w tereny, gdzie nie możemy lub nie chcemy pojechać autem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.