Rowerzyści odkryli nielegalne wysypisko śmieci niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego

Polskie środowisko naturalne jest zanieczyszczone różnymi odpadami: od toreb foliowych, po stare opony i akumulatory. W lasach można natknąć się nad dzikie wysypiska śmieci, z którymi starają się walczyć władze, nakładając kary za sprawców, ale często jest ciężko ich wskazać. Niewykluczone, że podobnie będzie i tym razem w sprawie przypadkowo odkrytego, nielegalnego wysypiska śmieci we wsi Trąbka w Wielkopolsce.

Wysypisko zostało odkryte w sposób przypadkowy przez przejeżdżających nieopodal rowerzystów, którzy poczuli nieprzyjemny zapach. To co zobaczyli przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że brzydki zapach został spowodowany odpadami budowlanymi niewiadomego pochodzenia, które nigdy nie powinny się tam znajdować. Pierwsze szacunki mówią o tym, że może ich być ok. 10 ton. Część z nich ktoś próbował spalić, co niewątpliwie przyczyniło się również do zanieczyszczenia powietrza.

Lokalni mieszkańcy niepokoją się o swoje zdrowie, ponieważ ich zdaniem nielegalne wysypisko śmieci mogło przyczynić się do zanieczyszczenia nie tylko samego powietrza, ale również wód gruntowych. Według zastępcy burmistrza Ostrowa Wielkopolskiego, Pawła Błaszczyka – nie jest to realne zagrożenie.

„W większości są to materiały budowlane. Mogę uspokoić mieszkańców, że nie ma zagrożenia w kontekście skażenia terenu. Na wstępnym etapie zostało to wykluczone […] Nie wiadomo, od kiedy śmieci mogły być składowane w tym miejscu. To teren leśny, nawet trudno dojechać tam samochodem osobowym. Nie jest to miejsce uczęszczane”, powiedział w rozmowie dla portalu Gazeta.pl wiceburmistrz.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

W Brukseli pojawi się 90 autobusów elektrycznych

Następny artykuł

Blockchain w energetyce – szansa na optymalizację sieci

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,