Ruszył ogromny magazyn energii elektrycznej w Sheffield

magazyn energii

W październiku został uruchomiony nowy magazyn energii elektrycznej, którego operatorem jest E.ON. Instalacja ta znajduje się w Sheffield. To kolejny ważny krok w kierunku zielonej energii w Wielkiej Brytanii.

Jak komentują przedstawiciele E.ON, magazyn znajduje się obok istniejącej elektrowni, spalającej odpady biologiczne. Elektrownia ma moc 30 MW, a magazyn energii 10 MW. Operator systemu porównuje jego pojemność do 500 tysięcy telefonów komórkowych. System takiej mocy może zasilać 40 tysięcy domów w Wielkiej Brytanii.

Magazyn znajduje się w czterech kontenerach. To bardzo kompaktowa i niewielka konstrukcja, jak zauważa sekretarz ds. biznesu, Greg Clark. To bardzo istotny aspekt transformacji energetycznej w tym kraju.

Obecnie magazyn Blackburn Meadows jest jednym z największych tego typu w Wielkiej Brytanii, jednakże niebawem może zostać zupełnie przesłonięty przez system jaki Centrica buduje w Barrow-in-Furness w Kumbrii. System jaki tam powstanie ma mieć moc aż 49 MW. Magazyn ma współpracować z elektrownią gazową o tej samej mocy, jaka znajduje się w West Burton w Nottinghamshire.

To ważny krok milowy dla E.ON w zakresie nowoczesnej energetyki – skomentował David Topping, dyrektor z E.ON.

Tego rodzaju magazyny energii budowane są w Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony krajowego operatora sieci przesyłowej na systemy stabilizujące. Wynika to z zwiększającego się odsetku OZE w miksie energetycznym kraju.

Równoważenie popytu i podaży prądu elektrycznego jest kluczowe w utrzymaniu częstotliwości sieci na równym poziomie 50 HZ w całym kraju. Akumulatory w magazynie energii mogą odpowiadać na zapotrzebowanie w ciągu poniżej jednej sekundy, co czyni je idealnymi rozwiązaniem. Inne źródła energii potrzebują co najmniej 10 sekund na reakcję.

E.ON zabezpieczył kontrakty warte niemalże 4 miliony funtów, spośród 66 milionów funtów, jakie operator przeznaczył na systemy magazynowania energii. Ich instalacja ma pozwolić na oszczędności rzędu 200 milionów funtów rocznie.

– Wykorzystywanie magazynów energii w sieci jest sporym postępem w zakresie tego jak zarządzamy siecią energetyczną w naszym kraju i daje nam superszybkie narzędzie do stabilizacji sieci – skomentował Leon Walker, przedstawiciel operatora systemu przesyłu energii elektrycznej.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Energa zmodernizowała unikatową elektrownię wodną

Następny artykuł

Stabilność sieci energetycznej jest problemem, ale magazynowanie zapasów węgla nie jest rozwiązaniem

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,