1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rząd pracuje nad bonem energetycznym. Ile wyniesie pomoc i kto może na nią liczyć?

Rząd pracuje nad bonem energetycznym. Ile wyniesie pomoc i kto może na nią liczyć?

Nowe przepisy mają przedłużyć na drugie półrocze mechanizm ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena ta ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych, oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz dla małych i średnich przedsiębiorców. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Komu ma przysługiwać bon energetyczny? 

Zgodnie z projektowanymi przepisami bon energetyczny ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 roku. Jego wartość ma wynosić od 300 do 1200 zł. Bon będzie wypłacany gospodarstwom z określonym limitem dochodu na osobę. W projekcie przewiduje się, że będzie to wysokość 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa, dla 2-3 osobowego – 400 zł, a dla 4-5 osobowego – 500 zł, zaś dla sześcio- i więcej osobowego – 600 zł. 

W przypadku, gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków bon ma mieć wyższą wartość. Ma to być 600 zł dla gospodarstwa jednoosobowego, 800 zł dla 2-3 osobowego, 1000 zł dla 4-5 osobowego i 1200 zł dla sześcio- i więcej osobowego. 

Jaki dochód maksymalny dla gospodarstwa domowego?

Zgodnie z projektem bon energetyczny będzie świadczeniem dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, iż środki będą przyznawany także po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale pomniejszone o kwotę tego przekroczenia.

Koszt ustawy to 8,1 mld zł.

Źródło: pap.pl

Fot: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.