1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy wreszcie doczekamy się porządnej ustawy o systemie kaucyjnym? 

Czy wreszcie doczekamy się porządnej ustawy o systemie kaucyjnym? 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało kilka zmian w ustawie o systemie kaucyjnym. Wśród propozycji znalazły się m.in. rezygnacja z podatku VAT, mechanizm podążania kaucji za produktem oraz rezygnacja z odbioru opakowań po mleku. Start programu, mimo głosów sprzeciwu, pozostał niezmieniony, tj. styczeń 2025 roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jakie zmiany w ustawie przewiduje ministerstwo?

Nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska od początku roku prowadziło rozmowy z przedstawicielami branży spożywczej, samorządowcami oraz organizacjami eksperckimi. Wszystko po to, aby naprawić błędy w ustawie o systemie kaucyjnym poprzedniej władzy. W efekcie resort przedstawił szereg propozycji zmian, które mają teraz trafić do Sejmu.

– Planowany termin wejścia w życie systemu kaucyjnego to 1 stycznia 2025 roku. Jest wiele głosów sugerujących przesunięcie tej daty o rok. Jednak w związku z przygotowaniami prowadzonymi przez szereg podmiotów, podjętymi decyzjami i poniesionymi kosztami wydaje się, że termin nie powinien być już przesuwany. Handel detaliczny, podmioty reprezentujące i podmioty gospodarujące odpadami musiały z wyprzedzeniem rozpocząć przygotowania i poniosły w związku z tym pewne koszty – mówi Aleksander Traple, Prezes Zwrotka SA. 

We wtorek, 30 kwietnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Prezes Zwrotka SA, Aleksander Traple, ocenia pozytywnie wszystkie zmiany. Jego zdaniem dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

– Większość podmiotów bardzo intensywnie przygotowuje się już do wdrożenia tego systemu. Dotyczy to m.in. podmiotów reprezentujących takich jak nasz, które uzyskały licencje MKiŚ, i innych, które dopiero na nią czekają, jak i branży handlu detalicznego, która jest chyba najbardziej obciążona wejściem w życie tej ustawy, ponieważ musi przygotować na to punkty handlowe. Ona też intensywnie przygotowuje się już do uruchomienia systemu kaucyjnego m.in. poprzez nabywanie maszyn, tak zwanych kaucjomatów, czy przygotowanie punktów odbioru tych odpadów, które będą nim objęte – wymienia prezes Zwrotka SA.

Punkt odbioru w każdej gminie

Przed poprawkami ustawa wymagała wyłącznie przystosowania sklepu większego niż 200 mkw do przyjmowania opakowań. Środowiska samorządowe pytały: co z gminami, które nie dysponują na swoim terenie dużymi placówkami handlowymi? Jest w naszym kraju nawet 25%.

Zgodnie z nowymi przepisami podmiot, który będzie prowadził system kaucyjny (podmiot reprezentujący), będzie musiał zapewnić co najmniej jeden punktu odbierania opakowań objętych systemem kaucyjnym w gminie od użytkowników końcowych.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, mniejsze placówki handlowe (do 200 m kw.) będą zobowiązane do odbioru pustych butelek wielokrotnego użytku, jeśli będą sprzedawać napoje w takich opakowaniach

Co z podatkiem od plastiku? Już teraz płacimy 2 mld rocznie 

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Polska w 2024 roku może zapłacić Unii Europejskiej nawet 2,3 mld zł podatku od plastiku. Tak wysoka suma to efekt braku skutecznego recyklingu. Kwota urosła względem ubiegłego roku o 300 mln zł. Zdaniem eksperta system kaucyjny pozwoli nam zmniejszyć wysokość tzw. plastic tax:

– Wszyscy już w tej chwili ponosimy koszty tzw. plastic tax, czyli kar za odpady z tworzyw sztucznych, których nie udało się selektywnie zebrać i poddać recyklingowi. My musimy od tego uiścić podatek do Unii Europejskiej. Co za tym idzie, odpady opakowaniowe zebrane w systemie kaucyjnym pozwolą nam zmniejszyć jego wysokość – tłumaczy ekspert.

Branża spożywcza od kilku miesięcy wieszczy katastrofę

Zgodnie z obecnym kształtem przepisów system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 roku. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, choć pobiorą kaucję. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.

– W przestrzeni pojawia się wiele głosów negatywnych, alarmujących czy wręcz wieszczących katastrofę, ale nie dajmy się zwieść. Oczywiście na początku pewnie poniesiemy pewne koszty i pojawią się trudności, niewygody związane z wejściem tej regulacji, ale per saldo będzie to regulacja korzystna, zarówno z punktu widzenia kosztów całego państwa, jak i ochrony środowiska – podkreśla Aleksander Traple.

System kaucyjny w Polsce ma objąć jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 l wraz z nakrętkami, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki o pojemności do 1 l. Kaucja za opakowania będzie wynosić 50 gr oraz 1 zł w przypadku szklanych butelek wielokrotnego użytku. Aby ją odzyskać, nie trzeba będzie okazywać paragonu.

Źródła: pap.pl, biznes.newseria.pl

Fot: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.