Rząd przeznaczy miliard złotych na poczet pierwszego polskiego samochodu elektrycznego?

Jednym z głównych celów partii rządzącej jest rozwój elektromobilności. Polscy politycy chcieliby, aby nawet milion samochodów elektrycznych jeździł po rodzimych drogach jeszcze do 2025 roku. Ambitne plany przekazane do wiadomości publicznej wymagają jednak podjęcia stosownych kroków zmierzających w stronę ich realizacji. Choć cel ten wydaje się odległy, to za sprawą odpowiednich działań nie jest niewykonalny. Między innymi dlatego Ministerstwo Energii chce, by miliard złotych z budżetu państwa został przekazany dla ElectroMobility Poland, spółki odpowiedzialnej za powstawanie pierwszego, w pełni polskiego samochodu elektrycznego, który miałby bezpośrednio przyczynić się do wzrostu elektromobilności w kraju nad Wisłą.

Przekazanie tak dużej kwoty nie jest jeszcze pewne, bowiem wymaga to porozumienia pomiędzy różnymi resortami, aczkolwiek taki scenariusz istnieje i jest możliwy do realizacji. Na ten moment spółka EMP ma już wybrane cztery projekty karoserii, spośród których wyłoniony zostanie ten finalny, wykorzystany w późniejszej produkcji.

Powyższe działania są jednak elementami pierwszego etapu, a powoli zbliża się termin realizacji kolejnego, znacznie bardziej istotnego. Najprawdopodobniej w grudniu br. ogłoszony zostanie konkurs, którego celem będzie budowa jeżdżących prototypów.

Chcieliśmy dać szansę polskim, zdolnym zespołom, które pracowały nad prototypami, aby mogły te prace sfinalizować. Liczymy, że po roku pracy te prototypy będą gotowe, by wyjechać na ulice. W ramach ElectroMobility Poland powołany zostanie zespół, który będzie oceniał jakość tych prototypów, i na koniec jeden zespół i jeden prototyp zostanie zaproszony do przedsięwzięcia produkcyjnego – skomentował Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Opłacalność autobusów elektrycznych

Następny artykuł

Powstał parlamentarny zespół ds. morskiej energetyki wiatrowej

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,