1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Samochód elektryczny Sony Vision-S rozpoczyna testy drogowe w Europie

sony vision-s

Samochód elektryczny Sony Vision-S rozpoczyna testy drogowe w Europie

Japoński koncern Sony próbuje swoich sił w branży motoryzacyjnej. Podczas targów Consumer Electronic Show 2020, po raz pierwszy zaprezentował koncepcję samochodu elektrycznego Sony Vision-S. Obecnie pojazd rozpoczyna testy drogowe w Europie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Parametry przyszłości

Projekt samochodu elektrycznego Sony Vision-S został opracowany we współpracy z innymi firmami, m.in. z Boschem, Continental, Nvidią i Magną Steyr. Pojazd ma 4,89 metrów długości, 1,9 metrów szerokości i 21-calowe koła. Sony Vision-S osiąga przyspieszenie do 100 km/h w 4,8 sekundy. Maksymalnie może rozpędzić się do 240 km/h. 

Testy sprawdzą również poziom koncentracji kierowcy

Sony zrezygnował z przeprowadzenia testów w Japonii. Pierwsze próby testowe prowadzone są w Europie, m.in. w górskich rejonach Austrii. Firma planuje wypróbować możliwości samochodu  również w innych europejskich miejscach. 

Prototypowy egzemplarz posiada 40 czujników: 18 kamer, 18 radarów i modułów ultradźwiękowych oraz 4 głowice LiDAR. Urządzenia skanują całe otoczenie pojazdu oraz jego wnętrze. Ma to za zadanie monitorować m.in. poziom koncentracji i zmęczenia kierowcy, a także rozpoznawać mowę na podstawie ruchu warg. 

Najwyższy poziom jazdy autonomicznej

Koncern Sony twierdzi, że wystarczy tylko aktualizacja oprogramowania, aby pojazd spełniał wymogi poziomu 4 jazdy autonomicznej. Oznacza to, że jeśli zostanie wszczęty alarm, jednak człowiek nie zareaguje, maszyna sama bezpiecznie zjedzie na pobocze i zatrzyma się. 

Kierowcy i pasażerowie Sony Vision-S będą mieli do dyspozycji m.in. zestaw audio ze sceną dźwiękową opracowaną indywidualnie dla każdego siedzenia, czy łączność z siecią 5G. Dzięki temu będą mogli grać na konsoli PlayStation w trybie online. 

Sony nie zapowiada jednak masowej produkcji i sprzedaży stworzonego elektryka. Obserwatorzy twierdzą, że jest to jedynie prezentacja technologii przyszłości i pokaz możliwości firmy. 

Źródło: moto.pl, greencarreports.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.