Samochody bez spalin

Czy to marzenia? Nie. To nasza rzeczywistość. Da się podróżować bez zanieczyszczania powietrza.

Dużym problemem jest zanieczyszczanie powietrza przez spaliny z samochodów. Codziennie na całym świecie przejeżdżają miliony aut, które produkują spaliny. Na szczęście powstał projekt samochodów hybrydowych, a w końcu elektrycznych, które są bezpieczniejsze dla środowiska. Takie pojazdy są już produkowane i sprzedawane. Poruszają się po naszych drogach i na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od zwykłych samochodów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Samochody hybrydowe

To coś pośredniego między samochodem spalinowym i elektrycznym. Posiada on dwa silniki. Jeden zwykły – spalinowy, jak w każdym aucie. Drugi natomiast to napęd elektryczny. Są one ze sobą połączone. Można w nich odzyskiwać energię z hamowania pojazdu i tak gromadzić energię elektryczną, jak przy ładowaniu baterii. Inny sposób to wykorzystanie silnika spalinowego do zasilania silnika elektrycznego. W ten sposób używanie silnika spalinowego jest mniejsze, więc i zanieczyszczeń, które wytwarza jest mniej.

Samochody elektryczne

To pojazdy, w których występuje tylko napęd elektryczny. Wyglądają one jak zwykle samochody, ale nie emitują spalin i są bardo ciche. Poruszają się niemal bez żadnego dźwięku. Ponieważ nie posiadają silnika spalinowego, nie trzeba dostarczać im takich paliw, jak benzyna, ropa czy gaz. Ich „paliwem” jest prąd elektryczny. Nie jeżdżą jednak na długim kablu. Byłoby to niemożliwe. Istnieją specjalne miejsca ładowania takich samochodów. Często znajdują się one w galeriach handlowych. Człowiek idzie na zakupy, a w tym czasie samochód ładuje się tak samo, jak telefon komórkowy albo laptop.

Samochody przyszłości?

Takie pojazdy pojawiają się już na całym świecie, ale jest ich jeszcze dosyć mało. Ich produkcja jest wciąż ulepszana i może w przyszłości pojawi się ich jeszcze więcej. Może kiedyś samochody spalinowe wyjdą z użycia i Ty też będziesz poruszać się takim przyjaznym dla środowiska samochodem?

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Napęd elektryczny

Napęd hybrydowy

Napęd spalinowy