Senegal uruchamia ogromną farmę fotowoltaiczną

W zeszłym tygodniu uruchomiono w Senegalu jedną z największych farm fotowoltaicznych w Afryce Subsaharyjskiej. Sprawia to, że kraj ten zaczyna być dominującym gracze w zakresie odnawialnych źródeł energii w swoim rejonie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

20 megawatowa instalacja Senergy 2 znajduje się w Bokhol, niedaleko granicy z Mauretanią. Będzie ona dostarczać energię do około 160 tysięcy osób. Jej uruchomienie jest elementem planu władz Senegalu na pozyskiwanie 20% energii z OZE do końca 2017 roku.

„Bez energii nie może być wzrostu i rozwoju” mówił prezydent Senegalu Macky Sall na ceremonii otwarcia. „Dzięki farmie w Bokhol idziemy krok w przód i Senegal wchodzi w nową erę czystej energii”. To bardzo znamienne słowa w kraju, gdzie 45% obywateli nie ma dostępu do elektryczności w swoich domach.

Wart 28 milionów dolarów projekt zrealizowany został przez francuską firmę GreemnWish, a finansowany był w ramach Green Africa Power przez Wielką Brytanię i Norwegię.

Dwie kolejne farmy, jakie mają być uruchomione na początku przyszłego roku w Senegalu dodadzą kolejne 50 MW energii z OZE do senegalskiego miksu i zwiększą ogólną ilość energii generowanej w tym kraju do 850 MW.

Senegal wykazuje wiele starań, żeby stać się przykładem OZE w Afryce, która rozwija ten sektor słabiej niż reszta świata. Jak zauważa CEO GreenWish Charlotte Aubin Kalaidjian „podczas realizacji inwestycji zaobserwować można było realne i istotne zaangażowanie rządu w rozwój OZE”.