Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Setki nowych wniosków o lokalizację elektrowni wiatrowych po wejściu w życie nowej ustawy

Setki nowych wniosków o lokalizację elektrowni wiatrowych po wejściu w życie nowej ustawy

Setki nowych wniosków o lokalizację elektrowni wiatrowych po wejściu w życie nowej ustawy

Od momentu, gdy zaczęła obowiązywać nowa ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zwana czasami „ustawą antywiatrakową”, złożono co najmniej kilkaset wniosków dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych, donosi „Gazeta Prawna”. Inwestorzy, mimo wejścia w życie nowej ustawy, zdecydowanie się nie poddają.

B1
Reklama

W wielu województwach toczą się liczne postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę wiatraków. Część z nich została rozpoczęta jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy, gdyż inwestorzy „pośpieszyli się z ze składaniem wniosków” jak komentuje Marcin Przychodzi, redaktor naczelny Ogólnopolskiego Serwisu Przeciwników Wiatraków. Na przykład, w samych starostwach powiatowych województwa Wielkopolskiego toczy się niemalże 150 postępowań dotyczących prawie 360 turbin wiatrowych.

Reklama

Szereg postępowań to postępowania odwoławcze. „Obecnie tylko w naszym urzędzie toczy się 12 spraw w trybie odwoławczym. Dotyczy to decyzji odmownych wydanych przez starostę siemiatyckiego przed wejściem w życie ustawy odległościowej” komentuje dla GP Monika Mróz z Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Część postępowań rozpoczętych przed wejściem w życie ustawy wiatrakowej została zawieszona „Na 150 wniosków o wydanie pozwolenia na budowę złożonych przed 16 lipca br. w 99 przypadkach postępowanie zawieszono” informuje Tomasz Małyszka, zastępca dyrektora wydziału infrastruktury i rolnictwa w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.