Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak się tworzy gminny klaster energii?

Jak się tworzy gminny klaster energii?

Nie od dzisiaj wiadomo, że współpraca może zaowocować ciekawymi efektami. Z tego faktu zdały sobie sprawę podlaskie gminy: Gródek, Michałowo i Zabudów, które zdecydowały się na połączenie sił w celu rozwoju energetycznego w ramach lokalnego klastra energii. List intencyjny w tej sprawie podpisano niedawno w Michałowie.

Patronat nad całością przedsięwzięcia objął powiat białostocki. Główny jego przedstawiciel, starosta Antoni Pełkowski, zaszczycił swoją obecnością uroczystość podpisania porozumienia.

750x200 doublebillboard zaproszenie big

Starosta ma nadzieję na energiczny rozwój inicjatywy do tego stopnia, aby w przyszłości objęła ona cały powiat białostocki.

Chcemy wspierać, jako samorząd województwa, te klastry, które zajmują się konkretnymi przedsięwzięciami dla swoich mieszkańców, ale zanim w każdym miejscu pojawi się taki konkretny klaster, ważne jest to, żeby samorządy współpracowały ze sobą w ramach dbania o rozwój energetyczny gmin w oparciu o odnawialne źródła energii” – podkreślił wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Michałowo jest tą gminą, która na swoim terytorium posiada biogazownię. Jej potencjał jako źródło taniej energii jest niewykorzystany z powodu braku odpowiedniej infrastruktury przesyłowej.

Burmistrz Michałowa Włodzimierz Konończuk zwrócił uwagę, że kilka gminnych podmiotów korzysta z energii pochodzącej z biogazowni. „Myślimy o dalszych obiektach” – powiedział Konończuk, który ponadto zwrócił uwagę, że korzyści z biogazowni mogą odczuwać nie tylko odbiorcy energii, ale również rolnicy dostarczający do niej surowiec.

To nie koniec inicjatyw ekologicznych na Podlasiu. W najbliższym czasie planowane jest podpisanie umów z wieloma samorządami na montaż paneli fotowoltaicznych i solarów. Wszystkie urządzenia byłyby instalowane na domach mieszkalnych.

Dotacje zostały rozdzielone z budżetu województwa, a łączna wartość umów to 109 milionów złotych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.