Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Siedem prostych projektów, które rozwiązują poważne problemy i nie kosztują fortuny

Siedem prostych projektów, które rozwiązują poważne problemy i nie kosztują fortuny

Czysta woda, niedrogie mieszkania, energia odnawialna – to tylko niektóre hasła-problemy współczesnego świata. Wiele z nich da się rozwiązać, wykorzystując proste, niedrogie technologie oraz lokalnie pozyskane materiały.

Reklama

Przedstawiamy Wam siedem projektów, które starają się sprostać wyzwaniom współczesnego świata, wdrażając zaskakujące rozwiązania.

1 1

Magazyny energii elektrycznej z akumulatorów z recyclingu

Można by pomyśleć, że Powerwall Tesli to jedyne rozwiązanie pozwalające na budowę magazynu energii elektrycznej we własnym domu. Nic bardziej mylnego. Na świecie wiele osób zdecydowało się na konstrukcję własnych systemów, wykorzystując do tego ogniwa pochodzące z starych, zużytych baterii do laptopów.

Systemy stworzone z używanych ogniw są znacznie tańsze od produktu Tesli, ale równie funkcjonalne. Dodatkowo zmniejsza się również ilość elektroodpadów.

Projekty i plany takich systemów znaleźć można w Internecie, więc każdy zainteresowany jest w stanie skonstruować je w domu.

2 1

Klimatyzacja z plastikowych butelek, która nie potrzebuje prądu

Dla wielu osób na świecie klimatyzacja jest niezwykle ważna. W gorących krajach jej wykorzystanie jest wskazane, ale niestety ludzie często nie mają tam dostępu do zaawansowanych i drogich urządzeń.

Ashis Paul, wynalazca z Bangladeszu, wykorzystał plastikowe butelki do stworzenia Eco Coolera, systemu klimatyzacji wnętrza, który do swojego działania nie potrzebuje energii elektrycznej. Firma Paula zainstalowała go już w około 25 tysiącach domów.

3 1

Dom wydrukowany z gliny i błota

Ludzie potrzebowali od zawsze niedrogiego i łatwego w budowie schronienia. World’s Advance Saving Project wyszedł naprzeciwko temu zapotrzebowaniu. Stworzony przez nich system BigDelta to ogromna drukarka 3D, która pozwala na budowę domów. Powstają one bardzo niewielkim kosztem, ponieważ urządzenie wykorzystuje do stawiania ścian jedynie glinę i błoto.

Inspiracją do stworzenia maszyny są niektóre gatunki os, które budują swoje gniazda właśnie z takich materiałów.

4 1

Ceramiczne cegły chłodzące domy i wykorzystujące wodę

Wykonane metodą druku 3D cegły ceramiczne, zaprojektowane przez Emerging Objects, pozwalają na budowę prostych systemów klimatyzacji, które do działania wykorzystują tylko wodę. Zasada działania chłodzenia poprzez jej parowanie wykorzystywana jest już od prawie pięciu tysięcy lat. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii druku 3D, tego rodzaju instalacje są obecnie prostsze niż kiedykolwiek.

5 1

Ceramiczne filtry do wody

W naszym świecie bezwiednie zakładamy, że czysta woda w kranie to coś normalnego. Niestety w wielu rejonach świata dostęp do wody pitnej jest utrudniony. UNICEF w ramach programu Water and Sanitation opracowuje nowoczesne rozwiązania dla Kambodży, mające pomóc w redukcji tego problemu.

Organizacja dystrybuuje proste ceramiczne filtry, które mają pomóc w uzdatnianiu wody pitnej. Pojedynczy oczyszczacz wody to koszt od 7,50 do 9,50 dolara za sztukę, a wymienne ceramiczne wkłady kosztują nie więcej niż 4 dolary. Ich zastosowanie o 50% zmniejszyło ilość występujących chorób przenoszonych przez wodę.

6 1

Terakotowa klimatyzacja wykorzystująca wodę

Klimat w Indiach jest niezwykle gorący i każda metoda schłodzenia powietrza w pomieszczeniach jest na wagę złota. Dlatego też projektanci z Ant Studio stworzyli ten prosty klimatyzator. Ochładza on powietrze wpadające do budynku, wykorzystując do tego tylko terakotowe kształtki, po których ścieka woda.

Instalacja ta zainstalowana została w fabryce DEKI Electronics. System działa bardzo wydajnie i jest niemalże bezobsługowy. Wystarczy tylko dwa razy dziennie dolać do niego wody.

7 1

Generator solarny DIY

Amatorzy-elektronicy konstruują nie tylko magazyny energii, analogiczne do Powerwalla Tesli, ale także niedrogie inwertery do ogniw fotowoltaicznych. Tego rodzaju system opracował Jehu Garcia. Stworzone przez niego urządzenia zostały szeroko zastosowane w Puerto Rico, aby przeciwdziałać kryzysowi energetycznemu, jaki nastąpił po przejściu huraganu Maria.

Pojedynczy generator solarny do oświetlenia projektu Garcii to koszt około 550 dolarów, wliczając w to panele i żarówki do oświetlenia. Pełna dokumentacja i poradnik budowy układu udostępnione są w sieci, co umożliwia każdemu samodzielną budowę takiego urządzenia.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.