Siemens wchodzi na rynek domowych magazynów energii

Siemens dołączył do swojej oferty domowy magazyn energii elektrycznej Junelight Smart Battery. Jest to kompaktowy system akumulatorów do pracy w domach z i bez systemów energii odnawialnej.

Magazyn wyposażony jest w ogniwa litowo-jonowe o pojemności do 19,8 kWh. Są one uzupełnione zestawem dodatkowych funkcji i inteligentnym systemem sterowania. Całość opakowana jest w nowoczesną, estetyczną obudowę.

Tego rodzaju magazyny wykorzystywane mogą być do maksymalizacji wykorzystania energii generowanej np. z instalacji fotowoltaicznej na dachu domu, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną z zewnątrz i efektywnie redukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Junelight wyposażono w algorytm przewidujący momenty największego i najmniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną, a także produkcję zintegrowaną z systemem instalacji PV. System wykorzystuje do tego uczące się algorytmy, a także dane i prognozy meteorologiczne.

Dołączona do systemu aplikacja mobilna pozwala na obrazowanie i zarządzanie przepływem energii, od jej produkcji, poprzez magazynowanie, aż do zużycia czy ewentualnie wprowadzania do sieci. Pojemność magazynu jest elastycznie dostosowywana do aktualnych potrzeb w domu.

Magazyn dostępny jest już w Niemczech, a od kwietnia tego roku również w Austrii.

Coraz więcej właścicieli domów generuje własną energię elektryczną z instalacji solarnych. Taryfy gwarantowane spadają, a ceny elektryczności rosną, co oznacza, że dużo bardziej opłacalne jest przeznaczenie wygenerowanego prądu na własne potrzeby. Junelight Smart Battery pozwala na magazynowanie energii, zapewniając zrównoważony i ekonomiczny dostęp do energii i zarządzania nią. Pozwala to na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, a także jest drobnym ruchem w stronę bardziej zielonej przyszłości – mówi Andreas Matthé, CEO spółki-córki Siemensa, zajmującej się produktami niskonapięciowymi dla domu.