Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Skąd się bierze wiatr w sklepie?

skąd się bierze wiatr w sklepie

Skąd się bierze wiatr w sklepie?

Dlaczego zimą i jesienią, kiedy wchodzimy do sklepów i biur, wieje na nas dziwny wiatr? Jest cieplutki, ale i bardzo mocny. Zawsze nas zaskakuje i rozwiewa włosy. Skąd się bierze? Dlaczego spotykamy go zaraz przy drzwiach? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi!

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Co to właściwie jest?

Ten dziwny podmuch to kurtyna powietrzna. Jak myślisz, do czego służą zwykłe, materiałowe kurtyny? Można je spotkać na przykład w teatrze. Oddzielają one scenę od widowni zanim jeszcze zacznie się spektakl. Chodzi o to, żeby nie było widać, co w tym czasie dzieje się na scenie. Na podobnej zasadzie działa kurtyna powietrzna. Nie, ona nic nie zasłania! Ona oddziela, ale nie po to, żeby nie było widać – przecież jest przeźroczysta. Oddziela powietrze z zewnątrz od tego które jest w pomieszczeniu. Pilnuje też, żeby te dwa różne powietrza się nie mieszały. Wyobraź sobie, że jest bardzo zimny dzień: mróz i śnieg wokoło. W sklepie zaś jest cieplutko i miło. Jak oni to robią, skoro ciągle ktoś do niego wchodzi? Przecież nie czujesz tego mrozu z każdym człowiekiem, który wchodzi do sklepu! Właśnie to wszystko za sprawą kurtyny powietrznej. Ona nie wpuszcza zimnego powietrza. Stanowi zaporę powietrzną przed chłodem. W sklepie jest przyjemnie, a ty, przechodząc pod nią, możesz się czuć jak pod powietrznym wodospadem.

Duża oszczędność

Dzięki takim kurtynom powietrznym zużywa się mniej energii na ogrzewanie pomieszczeń. Mogą być one używane nie tylko w sklepach czy biurach. Są też bardzo pomocne w chłodniach. Ogromne chłodnie, w których przechowuje się jedzenie albo leki, to po prostu ogromne pokoje, hale. Takie wielkie lodówki. Mają grube ściany i specjalne drzwi. Każde otwarcie takiej chłodni, to ogromna ucieczka zimnego powietrza. Tam też zakłada się specjalne kurtyny powietrzne, które tę ucieczkę powstrzymują. Robi się to w celu prawidłowego przechowywania przedmiotów, które tam się znajdują, ale przede wszystkim dla oszczędzania energii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.