Sklep sieci Carrefour będzie zasilany dzięki OZE

Instalacje fotowoltaiczne zyskują popularność nie tylko w przypadku gospodarstw domowych; spore zainteresowanie nimi wykazują również duże przedsiębiorstwa i firmy. Skorzystanie z energii, którą daje Słońce, rodzi nie tylko oszczędności, ale pomaga również w kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy troszczącej się o naturę – co w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Między innymi dlatego Apple, Google czy Toyota idą w stronę zielonej energii. Nie trzeba jednak powoływać się na takich gigantów, by zauważyć panujący obecnie trend. Przykładem tego jest sklep sieci Carrefour w Zgorzelcu, na którym zainstalowano instalację fotowoltaiczną, wspieraną wiatrakami.

Instalacja znajduje się na dachu budynku. W jej skład wchodzi 86 modułów fotowoltaicznych, których moc wynosi 23,65 kWp. To jednak nie wszystko, bowiem na dachu sklepu wybudowano również 16 miniaturowych turbin wiatrowych, z których każda dysponuje mocą 1 kW. Nie jest to jednak moc wystarczająca do całkowitego zasilenia tego obiektu – wedle szacunków, pokryte zostanie 3% zapotrzebowania na energię. Jeżeli jednak instalacja się sprawdzi, nie jest wykluczone, że zostanie ona rozbudowana.

Połączenie obu technologii zapewnia nam prąd zarówno w dzień, jak i w nocy. Turbiny wiatrowe bardzo ładnie prezentują się na elewacji hipermarketu i pokazują mieszkańcom Zgorzelca, że naszej firmie zależy na poszanowaniu środowiska naturalnego i pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Nowo powstała instalacja doskonale wpisuje się w nasza politykę oszczędzania energii elektrycznej i obniżania kosztów eksploatacyjnych w sklepach sieci Carrefour. Równocześnie nasze działania zbiegają się z unijnymi dyrektywami redukcji emisji CO2 – powiedział Maciej Szymański, pełniący funkcję senior managera działu utrzymania technicznego sieci Carrefour w Polsce.