Skoda Scala również na gaz ziemny. Tylko gdzie tankować?

Skoda Scala to nowy kompaktowy model czeskiego producenta wchodzącego w skład grupy Volkswagen. W przyszłym roku ofertę silników montowanych w tym aucie mają uzupełnić te z instalacją CNG. Tylko czy będzie gdzie je tankować?

Skoda Scala to model zbudowany na platformie MQB A0. Auto ma 4362 mm długości i 1471 wysokości. Rozstaw osi wynosi 2649, więc jest większe od modelu Rapid Spaceback, który przestanie być produkowany. Oferta silników do tego auta jest zbudowana w oparciu o jednostki spalinowe: benzynowe silniki TSI i wysokoprężne TDI. Producent informuje jednak, że w przyszłym roku do oferty dołączy wariant 1.0 G-TEC zasilany gazem CNG.

Problem w tym, że w Polsce może pojawić się poważny problem z tankowaniem tego auta. W naszym kraju, według informacji podawanych przez portal cng.auto.pl, działają zaledwie 23 stacje umożliwiające tankowanie CNG. W żadnym mieście nie ma dwóch takich stacji, a większość z tych, które istnieją, pracuje tylko w określonych godzinach. Całodobowych stacji jest w Polsce tylko 7, a wśród pozostałych 5 nie pracuje w soboty lub niedziele.

Tymczasem europejskim liderem, jeśli chodzi o korzystanie z instalacji CNG, są Włochy. Instalacje tego typu są tam wspierane już od 1997 roku, między innymi poprzez umożliwianie wjazdu do centrów miast niedostępnych dla silników diesla i benzynowych. Ponadto od 2005 roku można tam uzyskać dofinansowanie na zakup auta z instalacją CNG lub refundację założenia jej w samochodzie niedostosowanym.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.