Wałbrzych bez plastikowych odpadów

Koniec wykorzystywania plastikowych naczyń i sztućców jednorazowych w instytucjach podległych wałbrzyskiemu Urzędowi Miasta. Od maja wolne od wykorzystywania wyrobów z tworzyw sztucznych mają być też wszystkie inicjatywy finansowane przez miasto.

Choć zatwierdzony niedawno przez Parlament Europejski zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wejdzie w życie dopiero w 2021 roku, to prezydent Wałbrzycha, Paweł Szełemej, postanowił zadziałać znacznie szybciej i opracował autorską uchwałę. Wypełnia ona unijne obostrzenia w odniesieniu do instytucji miejskich i imprez finansowanych przez miasto. – Nie mamy czasu. Nie możemy czekać 2 lat, aż się uprawomocni decyzja Parlamentu Europejskiego. Odpowiedzialność biorę na siebie, wycofując się z jakichkolwiek form wydarzeń, gdzie będzie obecny plastik. Ci co mnie znają, wiedzą, że jak gdzieś zobaczę plastikową butelkę, to wychodzę. Mamy miesiąc czasu na wprowadzenie tych zmian – zapowiedział prezydent miasta Paweł Szełemej podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Placu Grunwaldzkim.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W trakcie spotkania na placu ustawiono pięć kostek złożonych ze sprasowanych butelek. Ich łączna masa wynosi 200 kg. To tyle, ile dziennie trafia na śmietniki w całym Wałbrzychu. – Zalega u nas kilkadziesiąt takich kostek. Są jeszcze ciągle tacy, którzy odbierają, ale boimy się, co się z tym może stać za kilka miesięcy. Płoną składowiska w całej Polsce, tego lata też będą płonąć. A przecież materiały z papieru, tektury czy drewna są już porównywalne cenowo z plastikowymi – dodał prezydent.