Słabsze wyniki Polenergii w I półroczu 2018 roku

Raport Polenergii za I półrocze 2018 roku pokazuje, że niestabilna sytuacja na rynku energii obniża wyniki – ze względu na straty na trandingu energią elektryczną zmniejszył się zysk operacyjny (EBITDA) spółki. Nie pomógł nawet znaczący wzrost przychodów ze sprzedaży.

W I półroczu 2018 roku Polenergia odnotowała 17% wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu do okresu sprzed roku i wyniósł on 1,574 mld złotych. Mimo to tranding energii elektrycznej wpłynął negatywnie na wynik EBITDA, który został obniżony w tym półroczu aż o 24 mln złotych.

Mimo to Polenergia w I półroczu 2018 roku sfinalizowała umowę z Equinorem w sprawie realizacji projektów farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Jak podaje Jacek Głowacki, prezes zarządu Polenergii: „Ponadto zakończono prace związane z reprofilowaniem ponad ¾ długu naszych farm wiatrowych. To pozwala z mniejszymi obawami obserwować, to co dzieje się obecnie na rynku”.

Niestabilna sytuacja na rynku wywoływana była m.in. niejasnościami w kwestii podstawy wyliczania podatku od nieruchomości oraz aukcji dla nowych farm wiatrowych o mocy wyższej niż 1000 MW, które zostały wyjaśnione jeszcze w tym półroczu. Mimo to nie bez znaczenia są częste zmiany rynkowych cen energii elektrycznej, które odbijają się na wynikach spółek energetycznych.

Polenergia w planach na II półrocze 2018 roku i rok 2019 ma rozwój kilku projektów. W tym np. budowę farmy wiatrowej o moc 185 MW, która uzależniona jest od aukcji w IV kwartale tego roku. W trakcie jest również realizacja projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MW oraz elektrownia biomasowa o mocy 31 MW.

Wśród strategicznych inwestycji spółki wymienia się aktualnie budowę dwóch farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim – Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III o łącznej mocy do 1200 MW, które zależne są od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego. W trakcie jest także wznawianie prac przygotowawczych dla Polenergii Bałtyk I.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Oto podsumowanie tygodnia!

Zmniejszona absorpcja CO2 w lasach deszczowych – czy taki scenariusz jest możliwy?

Drzewa są społecznie postrzegane jako nasz potężny sojusznik zmniejszający emisję dwutlenku węgla. Bywa jednak, że ich rola jest przeceniana, bo szacunki odnoszą się jedynie do liczby i wieku drzew (czy drzewostanu). Tymczasem zdolność absorpcyjna zależy od wielu czynników. Nie jest stała, co pokazują ostatnie badania naukowe dotyczące lasów deszczowych Amazonii.