Słabsze wyniki Polenergii w I półroczu 2018 roku

Raport Polenergii za I półrocze 2018 roku pokazuje, że niestabilna sytuacja na rynku energii obniża wyniki – ze względu na straty na trandingu energią elektryczną zmniejszył się zysk operacyjny (EBITDA) spółki. Nie pomógł nawet znaczący wzrost przychodów ze sprzedaży.

W I półroczu 2018 roku Polenergia odnotowała 17% wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu do okresu sprzed roku i wyniósł on 1,574 mld złotych. Mimo to tranding energii elektrycznej wpłynął negatywnie na wynik EBITDA, który został obniżony w tym półroczu aż o 24 mln złotych.

Mimo to Polenergia w I półroczu 2018 roku sfinalizowała umowę z Equinorem w sprawie realizacji projektów farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Jak podaje Jacek Głowacki, prezes zarządu Polenergii: „Ponadto zakończono prace związane z reprofilowaniem ponad ¾ długu naszych farm wiatrowych. To pozwala z mniejszymi obawami obserwować, to co dzieje się obecnie na rynku”.

Niestabilna sytuacja na rynku wywoływana była m.in. niejasnościami w kwestii podstawy wyliczania podatku od nieruchomości oraz aukcji dla nowych farm wiatrowych o mocy wyższej niż 1000 MW, które zostały wyjaśnione jeszcze w tym półroczu. Mimo to nie bez znaczenia są częste zmiany rynkowych cen energii elektrycznej, które odbijają się na wynikach spółek energetycznych.

Polenergia w planach na II półrocze 2018 roku i rok 2019 ma rozwój kilku projektów. W tym np. budowę farmy wiatrowej o moc 185 MW, która uzależniona jest od aukcji w IV kwartale tego roku. W trakcie jest również realizacja projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MW oraz elektrownia biomasowa o mocy 31 MW.

Wśród strategicznych inwestycji spółki wymienia się aktualnie budowę dwóch farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim – Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III o łącznej mocy do 1200 MW, które zależne są od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego. W trakcie jest także wznawianie prac przygotowawczych dla Polenergii Bałtyk I.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska tonie w korkach

W Polsce na 1000 mieszkańców obecnie przypada aż 600 samochodów, co stanowi duży problem, jeśli chodzi o organizacje ruchu drogowego. Przez ostatnie 25 lat ilość samochodów wzrosła aż trzykrotnie. Państwo nie jest w stanie przystosować infrastruktury drogowej w tak krótkim czasie. – Jesteśmy narodem wyjątkowo zmotoryzowanym – samochodów używamy częściej niż obywatele Europy Zachodniej – mówił w rozmowie z Pap-em dr Bartosz Bartosiewicz.

Samica ssaka z gatunku diugoni – tajlandzki symbol ochrony zwierząt, zdechła po spożyciu plastiku

Kilkumiesięczne, osierocone zwierzę zostało znalezione w kwietniu bieżącego roku nieopodal plaży Krabi w południowej Tajlandii. Porzuconym przez matkę diugoniem zajęli się weterynarze i wolontariusze, którzy kilka razy dziennie dopływali do ssaka, by go dokarmiać i monitorować stan jego zdrowia. Regularnie tworzone filmy i fotografie prezentujące dokarmianie Marium przez biologów szybko sprawiły, że zwierzę zyskało liczne grono fanów – zostało gwiazdą tajlandzkiego internetu i stało się symbolem działań na rzecz ochrony zwierząt i ocalenie oceanów.