Największa elektrownia PV na świecie powstaje w Egipcie

Niedawno informowaliśmy o egipskim projekcie PV – budowie rekordowej farmy fotowoltaicznej, która jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i technologicznym.

Benban Solar Park ulokowany ma być na Pustyni Nubijskiej, około 40 kilometrów na północ od Asuanu. Całkowita powierzchnia farmy wyniesie 37 km2, a łączna moc 1800 MW. Taka instalacja dostarczyć ma 3,8 TWh energii elektrycznej w skali roku. Zanim to jednak będzie możliwe, trzeba zainstalować na miejscu ogromną ilość paneli fotowoltaicznych oraz pozostałego, niezbędnego sprzętu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Za transport sprzętu na miejsce odpowiada grupa Panalpina ze Szwajcarii. Czuwa ona nad operacją transportu ponad trzech tysięcy kontenerów z modułami PV, jakie trafić mają na Benban. Kontenery na pustynie sprowadzane będą z Chin i Hiszpanii. Panalpina zajmuje się ich transportem na całej trasie (drogą morską i lądową).

Inwestycja warta jest ponad 650 milionów dolarów. W jej budowę zaangażowanych ma zostać około dziesięć tysięcy osób. Mimo ogromnej skali budowa ma być bardzo szybka – przewiduje się uruchomienie instalacji już w połowie przyszłego roku.

Za projekt odpowiada firma Scatec Solar, która będzie zarządzała farmą po jej uruchomieniu. Natomiast za finansowanie odpowiedzialne jest trzynaście prywatnych firm. Projekt kredytuje Międzynarodowy Fundusz Inwestycyjny.

Rząd zobowiązał operatora farmy do dostarczania prądu „po niskich kosztach”, aby przyczynić się „do rozwoju i dobrobytu gospodarczego kraju”. Instalacja ma też ustabilizować dostawy energii w Egipcie, którego populacja bardzo szybko rośnie. Obecnie żyje tam około 90 milionów obywateli, w związku z czym kraj potrzebuje dużo energii elektrycznej, aby walczyć z ubóstwem i stymulować wzrost gospodarczy.

Egipt jest idealnym miejscem do budowy farmy PV. Kraj ten ma rekordową ilość dni słonecznych w ciągu roku – łącznie około 4000 godzin, z czego wartość ta na pustyni – gdzie montowana jest farma – jest jeszcze większa.

Szacuje się, że Benban Solar Park w roku 2022 osiągnie 20% udziału w egipskim miksie energetyczny. Przełoży się to na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o ponad dwa miliony ton rocznie – to tak jakby z dróg zniknęło 400 tysięcy samochodów.

Dotychczasowo rekord największej instalacji PV posiada elektrownia w Portugalii o powierzchni 60 hektarów. Benban Solar Park to nie jedyna imponująca instalacja w tym regionie. W Dubaju planuje się budowę farmy Solar Park o mocy 700 MW.