Słowenia i Chorwacja wspólnie zainwestują w OZE

sieć

Unia Europejska przyznała pond 40 milionów Euro na integrację sieci energetycznych między Chorwacją oraz Słowenią.

Fundusze są przyznane z CEF (Connecting Europe Facility). Pieniądze z tego źródła są przyznawane na cele związane z dziedzinami transportu, energii czy usług cyfrowych. Komisja Europejska przyznając 40-milionowe dofinansowanie, wyraziła nadzieję, że pieniądze pozwolą zacieśnić współpracę w zakresie energetyki między Chorwacją i Słowenią. Konkretnie chodzi o rozwinięcie połączeń wzajemnych sieci energetycznych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii w rejonie.

Powstanie również wirtualne centrum zaradzania, które wyposażone będzie w najnowsze systemy informatyczne. Ma ono pomóc w dalszej integracji z innymi państwami oraz wymianie energii, do których może dojść w następnych latach. Pieniądze zostaną rozdysponowane pomiędzy chorwackimi oraz słoweńskimi dystrybutorami energii.

Przyznane dofinansowanie opiewa na taką samą kwotę, jaką do niedawana miała zapłacić Słowenia na rzecz Chorwackiej spółki energetycznej, za przerwy w dostawie energii w latach 2002-2003 pomimo obowiązujących umów. Po wielu odwołaniach i rozprawach na arenie międzynarodowej, Słowenia została zobowiązana do zapłaty należnej kwoty.

Stowarzyszenie europejskich operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E, uważa nadchodzące inwestycje za dobry krok dla całej Europy. Według wydanego przez ENTSO-E raportu, w Europie potrzebne są większe inwestycje, nie tylko w OZE, ale także sieci przesyłowe. Bez nich, znacznie ciężej będzie zrealizować plan 27% udziału odnawialnych źródeł energii narzucony przez Komisję Europejską.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

W pobliżu Odessy powstaną farmy fotowoltaiczne

Następny artykuł

Pilotaż dla Ostrowskiego Klastra Energetycznego podpisany

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,