W pobliżu Odessy powstaną farmy fotowoltaiczne

Od dłuższego czasu słychać pogłoski, jakoby w Czarnobylu miały powstać gigantyczne farmy fotowoltaiczne, zajmujące duże połacie niezagospodarowanego terenu. Obecnie, coraz głośniej jest o kompleksie farm fotowoltaicznych, który ma zostać zlokalizowany w pobliżu Odessy, popularnego ośrodka turystycznego.

Planowane farmy słoneczne będą miały łączną moc 86 MW. Mają one zostać wybudowane dzięki Kness Group, czyli grupie inwestycyjnej. Na zrealizowanie planów Kness Group ma 12 miesięcy, a przynajmniej tak wynika z umowy podpisanej z władzami Odessy. Inwestycja pochłonie sporo środków finansowych, bo aż 80 milionów dolarów. Zarówno władze, jak i grupa inwestycyjna wierzą jednak, że szybko się ona zwróci.

Pokładane nadzieje argumentowane są między innymi świetnymi warunkami do rozwoju fotowoltaiki na południowej Ukrainie. Rejon Odessy jest mocno nasłoneczniony, w szczególności w miesiącach letnich, a średnia temperatura w trzecim kwartale waha się w okolicach 22 stopni Celsjusza. Fakt ten znacząco sprzyja w planowaniu projektów fotowoltaicznych.

Jeżeli spojrzymy na statystyki z poprzednich lat, wyraźnie widać, że branża fotowoltaiczna ma na Ukrainie wyraźną tendencję wzrostową. W 2016 roku na Ukrainie powstały farmy słoneczne o mocy 99,1 MW, co jest aż 10-krotnym wzrostem względem 2015 roku. Obecny rok również ma szansę na bycie rekordowym, planowane inwestycje fotowoltaiczne w Odessie, a także w okolicach Lwowa dają sporą nadzieję na pokonanie obecnego rezultatu.

Nie tylko Kness Group inwestuje w panele słoneczne. Lwowski deweloper LigAgro także podjął się budowy farmy PV nieopodal Lwowa. Projekt został już ukończony, a charakteryzuje go moc 10 MW. Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 10 milionów dolarów.