Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Słowenia: Wyhodowano dzieci smoków

dzieci smoków,

Słowenia: Wyhodowano dzieci smoków

Dziecko smoków, odmieniec jaskiniowy – to rzadki, endemiczny płaz żyjący w środowisku wodnym. W jaskini Postojna w Słowenii będzie można oglądać trzy osobniki tego niezwykłego gatunku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Odmieńce jaskiniowe – dzieci smoków

Gatunek niecodziennego, ślepego płaza z rodziny odmieńcowych jest niezwykle rzadko spotykany. Płaz zamieszkuje wody jaskiń krasowych, które można znaleźć w Górach Dynarskich na południu Europy. Podłużne ciało tego zwierzęcia, jego gruby i spłaszczony ogon, cztery krótkie kończyny oraz żółtobiała lub różowa barwa ciała złożyły się na jego niecodzienny przydomek.

To właśnie ze względu na niezwykły wygląd płaza, miejscowi ludzie wierzyli, że odmieńce jaskinowe, które czasem pojawiały się na powierzchni ziemi, to potomstwo smoków żyjących głęboko w jaskiniach.

Gatunek wymagający szczególnej opieki

W 2016 roku, kiedy na świat przyszły nowe osobniki, pracownicy jaskini Postojna jako pierwsi mogli obserwować ich rozwój. Stanęli jednak także przed sporym wyzwaniem – jak opiekować się gatunkiem, o którym tak mało wiadomo?

Byliśmy podekscytowani, gdy jaja były składane, a potem mieliśmy tysiące wątpliwości: jak przetrwają, czym je nakarmimy, jak ochronimy przed infekcją? mówił Marjan Batagelj, dyrektor zarządzający jaskinią.Nauka dawała im pół procent szans na przeżycie, ale udało nam się wychować 21 z 63 dodał.

Osobniki mierzą 14 cm. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości osiągną ok. 30 cm. Bez jedzenia mogą przetrwać nawet osiem lat, a średnia ich życia przekracza 100 lat.

Do zobaczenia w Słowenii 

Jaskinia Postojna jest największą w Europie jaskinią otwartą dla turystów. Już niedługo wszyscy odwiedzający będą mogli obserwować trzy osobniki „dzieci smoków” w wyjątkowym akwarium. Zanim jednak „małe smoki” zostaną zaprezentowane szerszej publiczności, są monitorowane w specjalnie przygotowanym laboratorium.

Źródło: tvn24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.