Rozdano 2,2 mld złotych w ramach Czystego Powietrza

Minister Klimatu, Michał Kurtyka poinformował, że do tej pory złożono ponad 142 tysiące wniosków o dofinansowanie w ramach programu “Czyste Powietrze”. Na ich podstawie uchwał o udzieleniu wsparcia przyjęto już 111 tysięcy, a na sfinansowanie domowej termomodernizacji rozdano 2,2 miliardów złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Podatkową ulgę termomodernizacyjną uruchomiono na początku 2019 roku. Dzięki niej osoba fizyczna może odliczyć od swojego podatku dochodowego do 53 tysięcy złotych z wydatków, które poniosła na termomodernizację – zakup, montaż i usługi (np. audyt energetyczny). W ten sposób Polacy zachowali w kieszeniach około 3 miliardów złotych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ulga, która pojawiła się pierwszy raz w systemie prawnym, ma na celu wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. W tym roku cieszyła się ona dużą popularnością. To oznacza, że wielu Polaków ruszyło z remontami i proekologicznymi inwestycjami, które pomogą walczyć ze smogiempowiedział minister klimatu.

Wsparcie dla nowobudowanych bezemisyjnych domów

Ulga nie przysługuje osobom, którzy posiadają dom w budowie. Kurtyka powiedział, że rozważa przygotowania “instrumentu finansowego” dla tych, którzy już wznoszą i chcą wznosić budynki bezemisyjne, wyposażone w pompę ciepła i/lub fotowoltaikę. 

Rekord “Mojego Prądu”

W ramach programu czyste Powietrze, do 2029 roku ma być rozdane 100 mld złotych. Drugi flagowy program NFOŚiGW, “Mój Prąd”, który działa od końca sierpnia 2019 roku, również osiąga wysokie wyniki. Na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej zgłoszono już ponad 73 tysiące wniosków, a w samym maju padła ich rekordowa liczba – 11 918. 

Źrodło: gov.pl