Słynna plaża w Tajlandii zamknięta do 2021 roku

W wyniku negatywnego oddziaływania turystów lokalne władze podjęły decyzję o przedłużeniu zamknięcia terenu plaży Maya Bay w Tajlandii. Do tej pory plaże codziennie odwiedzało 5 tysięcy turystów. Zrywanie fragmentów rafy i stosowanie kremów przeciwsłonecznych doprowadziło do jej zniszczenia. Ponowne otwarcie ma nastąpić dopiero za 2 lata.

Departament Parków Narodowych, Ochrony Przyrody i Roślin w Tajlandii postanowił zamknąć plaże Maya Bay w Tajlandii. Ponownie jej otwarcie przewidziano na połowę 2021 roku. Głównym powodem tej decyzji było zniszczenie znajdującej się tam rafy koralowej. Według Bangkok Post popularna plaża przyciągała codziennie 5 tysięcy osób.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Od pierwszego zamknięcia plaży stan rafy koralowej się poprawił, ale nie jest on na tyle zadowalający, aby móc ją otworzyć. W sieci tajscy konserwatorzy udostępnili wideo z pływającymi rekinami rafowymi, co jest dobrą oznaką powrotu do normalności. Mimo to czas zamknięcia przedłużono o kolejna dwa lata.

Ekosystem koralowców został uszkodzony głównie przez turystów, a dokładniej przez stosowane przez nich kremy przeciwsłoneczne. Niektórzy zniszczyli rafę, urywając jej kawałki. Jak podaje jeden z przedstawicieli uczelni w Bangkoku, blisko 80% raf uległo zniszczeniu i przyczyniły się do tego także hotele przy plaży, kotwiczenie łodzi i odpady z tworzyw sztucznych, które znajdują się w morzu. Władze planują ograniczenie ilości odwiedzających z 5 tysięcy do 1,2 tysiąca osób. Specjaliści uważają, że rafa na całkowite odrodzenie potrzebowałaby kilkadziesiąt lat.

– Naszym celem jest osiągnięcie zrównoważonej turystyki. Chcemy przekazać to naturalne dziedzictwo kolejnym pokoleniom – mówi Songtam Suksawang, dyrektor Departamentu Parków Narodowych Tajlandii.

Plaża Maya Bay jest w Tajlandii jedną z najpopularniejszych miejsc. Leży na wyspie w archipelagu Phi Phi, drugim co do wielkości znajdującym się na Archipelagu Andamańskim. Zasłynęła głównie dzięki filmowi “Niebiańska plaża”, w którym to główną rolę zagrał Leonardo DiCaprio. To zdecydowanie przyczyniło się do wzrostu turystyki w tym miejscu.