Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Smogathon 2018 – ostatnie dni aplikacji do konkursu!

Smogathon 2018 – ostatnie dni aplikacji do konkursu!

Już tylko 10 dni pozostało na zgłaszanie projektów do Smogathonu 2018. Organizatorzy konkursu poszukują rozwiązań, które walczą ze smogiem za pomocą innowacji i technologii. Na zgłoszenia czekają do 12 sierpnia 2018.

Reklama

Do tej pory do konkursu zaaplikowały startupy m.in. z Australii, Brazylii, Chin, Chorwacji, Izraela, Niemiec, Gibraltaru, Hongkongu, Indii, Włoch, Ugandy, Stanów Zjednoczonych oraz wielu innych krajów. Półfinały odbędą się w październiku w Berkeley (Stany Zjednoczone), Katowicach (Polska), Londynie (Wielka Brytania), Nowym Delhi (Indie), Sao Paulo (Brazylia) oraz Pekinie (Chiny).

Tak jak w ubiegłym roku, w Krakowie na 12 finalistów konkursu czekają sesje z ekspertami z zakresu technologii, biznesu, organizacji pozarządowych i administracji oraz innowacji.  Trzy najlepsze projekty otrzymają nagrody pieniężne: $15 000, $10 000 i $5000. Zwycięzcę tegorocznej edycji poznamy 19 listopada podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się w KIJÓW Centrum. Wydarzenie będzie otwarte dla mieszkańców Krakowa, każdy, kto zarejestruje się i pobierze bezpłatny bilet, będzie mógł poznać najlepsze innowacje technologiczne walczące ze smogiem.

Smogathon to inicjatywa non-profit, która powstała w Krakowie w 2015 roku. Pierwszy Smogathon był lokalnym ,,hackathonem antysmogowym”. W 2017 roku inicjatywa osiągnęła zasięg globalny, a półfinały konkursu odbyły się w Berkeley, Londynie, Warszawie, Bangaluru oraz Hongkongu. W 2018 roku półfinał konkursu po raz pierwszy odbędzie się w Ameryce Południowej – w Sao Paulo w Brazylii. Ta decyzja jest spowodowana dużym zainteresowaniem konkursem w tym rejonie – takie informacje docierały do organizatorów w czasie poprzedniej edycji.

Zmianą względem zeszłego roku jest przeniesienie półfinału z Warszawy do Katowic i z Hongkongu do Pekinu. ,,Katowice to miasto, które aktywnie angażuje się w walkę ze smogiem, chcemy to docenić, dlatego półfinał w Polsce odpędzie się właśnie tam. Z kolei zorganizowanie półfinału w Pekinie, na terenie Chin, to duże wyzwanie, ale zależy nam na tej lokalizacji ze względu na to, że Pekin ma ogromny problem ze smogiem, a jednocześnie niezwykle aktywnie mu przeciwdziała. Już w zeszłym roku przygotowywaliśmy się do zorganizowania etapu konkursu w tym mieście. Teraz jest to możliwe dzięki lokalnym partnerom.” – mówi Maciej Ryś, założyciel i lider Smogathonu.

Partnerami wydarzenia w 2018 roku są ING Bank Śląski, Miasto Kraków, Otrivin, Philips, oraz Województwo Małopolskie.

Projekty można zgłaszać do konkursu do 12 sierpnia przez stronę internetową www.smogathon.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.