Solaris prezentuje autobus wodorowy w Poznaniu

Przedwczoraj, 17 września, w Poznaniu odbyła się polska prezentacja autobusu marki Solaris Urbino 12 hydrogen z napędem wodorowym. Pierwsze zamówienia 10 autobusów tego modelu przyszły z Włoch, od przedsiębiorstwa SASA Bolzano.

Obok Solarisa Trollino oraz Urbino Electric to trzeci model autobusu zeroemisyjnego od polskiego producenta. Jego oficjalna premiera odbyła się 3 miesiące temu w Sztokholmie. Już wtedy, podczas Szczytu UITP, paryski przewoźnik Régie Autonome des Transports Parisiens razem z Solarisem podpisał umowę dzierżawy i testów w 2020 roku. Testy pojazdu odbędą się we Włoszech, Francji oraz Niemczech.

Autobus posiada 37+1 miejsc siedzących. Jest niskopodłogowym pojazdem bez progów poprzecznych. 5 butli kompozytowych z wodorem o pojemności 312 litrów (34 kg) umiejscowionych jest na dachu i gwarantuje zasięg do 350 km (na 100 km autobus potrzebuje około 9 kg wodoru). Koszt jednego Urbino 12 hybrid to 4,6 mln złotych. Szacunkowy koszt wspomnianego już zamówienia od SASA to prawie 13 mln euro.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: