Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Solaris prezentuje autobus wodorowy w Poznaniu

Solaris prezentuje autobus wodorowy w Poznaniu

Przedwczoraj, 17 września, w Poznaniu odbyła się polska prezentacja autobusu marki Solaris Urbino 12 hydrogen z napędem wodorowym. Pierwsze zamówienia 10 autobusów tego modelu przyszły z Włoch, od przedsiębiorstwa SASA Bolzano.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obok Solarisa Trollino oraz Urbino Electric to trzeci model autobusu zeroemisyjnego od polskiego producenta. Jego oficjalna premiera odbyła się 3 miesiące temu w Sztokholmie. Już wtedy, podczas Szczytu UITP, paryski przewoźnik Régie Autonome des Transports Parisiens razem z Solarisem podpisał umowę dzierżawy i testów w 2020 roku. Testy pojazdu odbędą się we Włoszech, Francji oraz Niemczech.

Autobus posiada 37+1 miejsc siedzących. Jest niskopodłogowym pojazdem bez progów poprzecznych. 5 butli kompozytowych z wodorem o pojemności 312 litrów (34 kg) umiejscowionych jest na dachu i gwarantuje zasięg do 350 km (na 100 km autobus potrzebuje około 9 kg wodoru). Koszt jednego Urbino 12 hybrid to 4,6 mln złotych. Szacunkowy koszt wspomnianego już zamówienia od SASA to prawie 13 mln euro.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.