Solaris wygrał duży przetarg w Tallinie

Spółka Solaris Bus & Coach S.A. wygrała przetarg w Tallinie na 100 ekologicznych autobusów na gaz ziemny CNG. Miejski przewoźnik Tallinna Linnatranspordi AS otrzyma od producenta dwa modele autobusów Urbino.

Dokładniej, chodzi tutaj o 60 pojazdów Urbino 12 (długich na 12 metrów) oraz 40 przegubowych Urbino 18 (długich na 18 metrów). Jak podaje Solaris w oficjalnym komunikacie prasowym, jest to drugi co do wielkości jednorazowy kontrakt, jaki wygrał producent z Bolechowa. Jego łączna wartość wynosi 27 milionów euro, zaś jego realizacja nastąpi jesienią przyszłego roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Autobusy napędza silnik o mocy 239 kW, który dzięki funkcji zimnego startu, jest łatwiejszy w uruchomieniu przy niskich temperaturach. Na dachu umieszczono 5 butli gazowych CNG o pojemności 315 litrów każda. Urbino 12 mogą pomieścić 80 pasażerów, z kolei Urbino 18 nawet 105-u. Pomijając klimatyzację i gniazda USB dla pasażerów, w autobusie znajdzie się również 5 kamer wewnętrznych, kamery w kierunku jazdy naprzód oraz kamery cofania, system detekcji i gaszenia pożaru, a także system nadzoru tankowania.

W Tallinie trolejbusy Solarisa jeżdżą już od 2002 roku. To już 14 europejski kraj, w którym mieszkańcy korzystają z pojazdów z Wielkopolski. W sumie poza Polską blisko 1200 ich autobusów napędzanych gazem CNG porusza się po ulicach jako środek transportu dla setek tysięcy ludzi.