Solarna winda szansą na niższe rachunki

W ciągu ostatnich lat obserwujemy rozwój technologii, który dąży do wprowadzania rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii w życie codzienne. Przyczynia się to nie tylko do redukcji niebezpiecznych związków do atmosfery, ale także niesie ogromne oszczędności powodowane eksploatacją darmowych źródeł czystej energii. Rozwój zielonych technologii zauważalny jest niemal w każdej dziedzinie życia, a pomysłowość inżynierów zachwyca nawet najmniejszych odbiorców. Od końca 2013 roku słyszymy o planach skonstruowania przez szwajcarski Schindler windy zasilanej promieniowaniem słonecznym. Według pomysłodawców, spodziewane oszczędności wynikające z jej użytkowania mają wynieść 50 proc.

Z roku na rok rośnie świadomość konieczności wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, choć wiadomo, że są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy czystych technologii. Podobnie było (i dalej jest) z tematem segregacji śmieci. Jednak obserwując prężny rozwój w dziedzinie odnawialnych źródeł i stopniowe zmiany w postrzeganiu ich przez społeczeństwo, a także zamiłowanie do gadżetów wśród znacznej części przedsiębiorców, można stwierdzić, że proponowana innowacja Schindlera może szybko się przyjąć. Budynki biurowe są bowiem największymi pochłaniaczami światowej energii elektrycznej. Obecnie zużywają jej aż 40 proc.!

Szwajcarska firma Schindler przez kilka lat uczestniczyła w projekcie Solar Impulse (samolot napędzany energią słoneczną). To właśnie udział w tym przedsięwzięciu popchnął firmę w kierunku prac nad pierwszą windą solarną. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest znaczne obniżenie zużycia energii – w porównaniu z windami wyposażonymi w tradycyjne systemy napędowe pozwoli to na oszczędność do 50 proc. energii w skali roku. Pobierając czystą energię również do innych celów, osiągnięcie standardu niskoenergetycznego, a nawet pasywnego, nie będzie wydawało się wyzwaniem.

Co więcej, winda solarna, bazująca na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, może przyczynić się do wyznaczenia nowej ścieżki w branży dźwigowej. Wprowadzenie tego modelu uwydatnia zaangażowanie koncernu Schindler w innowacyjne rozwiązania oraz umacnia jego pozycję wśród producentów wind. Działania firmy doceniane są już przez organizacje proekologiczne, które podkreślają ogromny wpływ na świadomość obywateli odnośnie konieczności walki o czyste powietrze.

Model windy, który wykorzystuje OZE, to rozwiązanie oparte na innym popularnym modelu, Schindler 3300. Prototyp urządzenia został przedstawiony konsumentom, a obserwacje reakcji na innowację pozwoliły stwierdzić, że wprowadzenie windy solarnej na rynek będzie kolejnym dużym sukcesem dl firmy. Winda solarna jest przykładem urządzenia hybrydowego, które może być zasilane energią słoneczną, siecią elektryczną lub kombinacją obu tych źródeł. Zależnie od warunków zewnętrznych oraz konfiguracji systemu istnieje szansa na działanie windy w oparciu jedynie o energię słoneczną. Taka opcja pozwoli całkowicie wyeliminować opłaty za energię niezbędną do napędu windy oraz w znacznym stopniu wpłynąć na ochronę środowiska. Jednak nie w każdym kraju będzie to możliwe bez zastosowania odpowiedniego systemu magazynowania energii.

Panele solarne muszą być umieszczane na dachu budynku, w którym jest ona zamontowana. Ich rozmiary z kolei powinny być dostosowane do indywidualnych wielkości zapotrzebowania energetycznego budynków. Należy zatem na samym początku określić poziom natężenia ruchu windy i dopiero, po dokonaniu odpowiednich obliczeń, dopasować wielkość instalacji fotowoltaicznej. Konieczne jest uwzględnienie niekorzystnych warunków nasłonecznienia, by zapobiec okresom braku zasilania. Ważny jest również fakt, że działanie windy solarnej jest niezależne od możliwych awarii sieci elektrycznych. System napędu windy pozwala bowiem zredukować do minimum ryzyko zacięcia się windy z pasażerami w środku. Przetwarzana przez elementy instalacji energia może być wykorzystywana na bieżąco, sprzedawana lub magazynowana. Innowacyjne jest także zastosowanie interaktywnego panelu informacyjnego, który pokazuje oszczędność energii w danej chwili oraz oszczędność w stosunku do tradycyjnych źródeł zasilania. Dźwig może być instalowany w budynkach mających nawet do dziesięciu pięter.

Winda solarna od firmy Schindler może przyczynić się do znacznego zmniejszenia zużycia energii pierwotnej, a przy tym pozytywnie wpłynąć na otaczający świat. Istnieje szansa, że więcej marek pójdzie drogą wyznaczoną przez pioniera w tej dziedzinie i korzystanie z czystej, darmowej energii stanie się codziennością. Może nie nastąpi to jutro ani za miesiąc, ale pozytywnym jest fakt, że powoli wszystko zaczyna zmierzać we właściwym kierunku.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Czysta energia z falowania morskiego

Następny artykuł

Brytyjski inwestor przymierza się do zakupu udziału Eletrobrasa w farmach wiatrowych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,