Solarne ściany. Niebawem jako element każdego budynku?

Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na dachach domów. O ile w Polsce ten trend jest już zauważalny, to zarówno na zachodzie Europy i w USA są one znacznie częściej postrzegane jako ważny składnik energooszczędnego budynku.

Niektóre amerykańskie miasta, takie jak np. Nowy Jork, starają się w jak największym stopniu zachęcić gospodarzy to montażu ogniw fotowoltaicznych w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię, której zapewnienie jest na terenach wysoko zurbanizowanych dużym wyzwaniem. Coraz częściej zaczyna brakować miejsca na dachach poszczególnych budynków. Dotyczy to szczególnie wieżowców i drapaczy chmur, które chętnie inwestują pieniądze w fotowoltaikę, gdyż jest praktycznie pewnym, że jej użytkowanie zwróci się w trakcie działania. Szczególnie, że prognozy na następne kilkanaście lat bardzo często wskazują, że cena prądu elektrycznego będzie rosnąć.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jakiś czas temu amerykańska firma montażowa, Quixotic Systems, stworzyła nowe rozwiązanie w tej dziedzinie. Sieć przychodni medycznych Urban Health Plan, zwróciła się do nich z zapytaniem o ustawienie paneli na jednym z należących do UHP budynków. Po wstępnych oględzinach okazało się, że z powodu nierównomiernego rozłożenia dużej ilości przeszkód, założenie tam ogniw nie jest możliwe. Natomiast firmie bardzo zależało na posiadaniu fotowoltaiki.

Wtedy prezes firmy Gerry Heimbuch wpadł na nowatorski pomysł. Zdecydował o umieszczeniu ogniw na jednej ze ścian – południowej. O ile miał on już styczność z podobnymi pomysłami (wprowadzonymi w życie na terenie Niemiec), to obecny projekt przewyższał je skalą. W ten sposób zamontowano 104 panele marki SunPower o łącznej mocy 37kWp.

Po serii pomiarów, oszacowano że cała konstrukcja okaże się niezwykle efektywna ekonomicznie –oszacowano, że dzięki nietypowemu ułożeniu wygeneruje 230 tysięcy dolarów oszczędności w ciągu 25 lat. Ustawione tak ogniwa będą najmocniej generowały energię w zimie, kiedy zapotrzebowanie na nią będzie najwyższe.

Takie podejście do problemu stwarza Quixotic Systems bardzo szerokie grono potencjalnych odbiorców. Duża ilość wysokich budynków nadaje się do obłożenia fotowoltaiką, szczególnie w takim mieście jak Nowy Jork, które oferuje ulgi podatkowe dla osób korzystających z zielonej energii. Wszystko wskazuje na to, że wielkie powierzchnię drapaczy chmur już niedługo zostaną zagospodarowane.