Solarny dom w górach – prototyp zrównoważonych domów dla Aspen

Jeden z deweloperów postanowił postawić na zrównoważony rozwój i stworzył ekologiczną alternatywę dla nieruchomości w Aspen. Dzięki pracy biura projektowego Aidlin Darling Design z San Francisco udało stworzyć się zasilany fotowoltaiką dom, który stanął na terenie tego górskiego kurortu.

view of the reflecting pool exterior view glazed view of the outdoors and reflecting pool

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dom znajduje się na zboczu Red Mountain. Z ogromnych okien budynku roztacza się spektakularny widok na panoramę gór.

Dom ma powierzchnię niecałych 900 m2. Zorientowany jest na osi północ-południe, co zapewnia maksymalną ekspozycję na światło słoneczne i komfortowy poziom prywatności.

Aby związać dom z otoczeniem, wykończono go za pomocą naturalnych, pozyskanych lokalnie materiałów, które kotwiczą projekt w otaczającym go zboczu.

hallway with stairs bathroom

„Nasz klient – deweloper domu – poszukiwał nowego paradygmatu projektowania, bardziej zrównoważonego, dopasowanego do lokalizacji i nowocześniejszego, który miał być alternatywą dla istniejącej tutaj architektury”, tłumaczą architekci.

Kluczowym elementem projektu było zrównoważone korzystanie z otoczenia. Zainstalowana na dachu instalacja PV ma moc 12,6 kW. Na dachu znajdują się również solary do ogrzewania wody, a pozostała część dachu zagospodarowana jest roślinami. Dach zaprojektowano tak, by umożliwić zbieranie wody deszczowej, która spływa do znajdującego się na posesji zbiornika retencyjnego.

Dom został zaizolowany dodatkową warstwą specjalnej pianki i wyposażony w izolujące okna i specjalne drzwi, aby z jednej strony zminimalizować ucieczkę ciepła, a z drugiej umożliwić naturalną wentylację. Budynek wyposażono w ogrzewanie podłogowe oraz system rekuperacji do odzyskiwania ciepła z wentylacji.