Solsum – opinie, oferta

Można zauważyć pewną prawidłowość – im dłużej firmy z branży fotowoltaicznej działają na rynku, tym bardziej rozbudowaną i konkretną ofertę dla zainteresowanych budową własnej instalacji fotowoltaicznej prezentują. O tym, jak to przedstawia się w przypadku firmy SOLSUM, dowiecie się poniżej.

O firmie SOLSUM

SOLSUM powstało około 10 lat temu. Swoją siedzibę ma w Nowym Sączu. Do tej pory firma wykonała ponad 2 tysiące instalacji prosumenckich. Oprócz fotowoltaiki, zajmuje się także dostarczaniem domowych magazynów energii, pomp ciepła oraz ładowarek do samochodów elektrycznych. SOLSUM wyróżnia się posiadaniem jedynego w Polsce Laboratorium PV z “komorą słońca”, która służy do testowania modułów w optymalnych warunkach. W 2018 roku firma otrzymała nagrodę  “Lidera Eko-Przedsiębiorczości”. Siedziba SOLSUM jest zasilana energią odnawialną.

Oferta fotowoltaiczna SOLSUM

To co wyróżnia SOLSUM od innych firm to bardzo rozbudowany treściowo opis pakietów, jakie można znaleźć w ich ofercie. Firma deklaruje opiekę nad klientem, począwszy od indywidualnych rozmów o potrzebach energetycznych, a na wsparciu przy użytkowaniu instalacji kończąc. Klient indywidualny ma do wyboru kilka pakietów.

Zestaw CENOPAC od Solsum

W tym zestawie otrzymamy instalację, na którą złożą się moduły monokrystaliczne Censtrosolar S-Class Excellent z szybą antyrefleksyjną (w przypadku wersji M54 mają one moc 220-235 Wp i sprawność między 14 a 16 procent) oraz trójfazowy falownik SMA STP, z którym można połączyć się przez Bluetooth oraz przez producencką platformę monitorującą SMA Webconnect. SOLSUM proponuje, aby ten pakiet był używany przy wariantach mocowych rzędu ok. 3 oraz ok. 5 kWp. Na instalację otrzymujemy 10 lat gwarancji produktowej oraz 25 lat wydajnościowej.

Zestaw PRO od Solsum

Zestaw PRO dedykowany jest dla instalacji o większych mocach. Klienci w tym przypadku otrzymają polikrystaliczne moduły REC w technologii Twin-Peak i PERC. Według opublikowanej karty katalogowej, ich moc oraz sprawność w najmocniejszym wariancie wynoszą 285 Wp i 17,3%. Moduły przesyłają energię do trójfazowego falownika ABB z podwójnym MPPT – może pracować dla układu dzielonego na dwie płaszczyzny. Na instalację otrzymujemy 25 lat gwarancji.

Zestaw BIPV od Solsum

Decydując się na ten zestaw, klient otrzyma instalację z monokrystalicznymi panelami BIPV glass-glass z technologią PERC. Służą one głównie jako zadaszenie do budynków lub wiat. Ich moc ma sięgać 300 Wp. Moduły otrzymały 30-sto letnią gwarancję wydajności i 40-sto letnią żywotność.

Zestaw SOLSUM MAX

Tu, wraz z instalacją fotowoltaiczną, zostaną zamontowane litowo-jonowe magazyny energii. Akumulatory mogą przechowywać od 8,5 do 20 kWh i przepracować ok. 6 tysięcy cykli. Całość instalacji objęta jest 20-letnią gwarancją. Firma nie podaje jednak, jakie panele fotowoltaiczne wejdą w jej skład.

Instalacje dla firm oraz farmy od SOLSUM

SOLSUM podejmuje się budowy instalacji nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla przedsiębiorstw i  wspólnot mieszkaniowych. Dodatkowo zajmuje się także budową farm fotowoltaicznych. Do tej pory firma wykonała ich ponad 500. SOLSUM zapewnia o pełnym wsparciu na każdym etapie realizowania inwestycji w zakresie dokumentacji, projektu, uzyskania koncesji, dotacji oraz opieki serwisowej.

Ile kosztuje instalacja SOLSUM? Kalkulator kosztów

Zaletą firmy jest udostępnienie autorskiego kalkulatora kosztów instalacji fotowoltaicznej. Bierze on pod uwagę cenę energii, nasze zużycie prądu oraz układ naszego zadaszenia dla instalacji fotowoltaicznej. Później wskazywany jest wynik z ceną instalacji, jej wielkością oraz okresem zwrotu. Należy pamiętać, że na każdą instalację otrzymamy dotację w wysokości 5000 zł, a także możemy ją odliczyć od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Przygotowaliśmy następujące symulacje:

●       Małopolska, roczne zużycie – ok. 2500 kWh, dach pod kątem 55 st. nachylony na płd.-wsch: niecałe 13,5 tys. zł;

●       Małopolska, roczne zużycie – ok. 3000 kWh, dach pod kątem 45 st., nachylony na płd.: ok. 16,5 tys. zł;

●      Pomorze gdańskie, roczne zużycie – ok. 5000 kWh, dach pod kątem 35 st. nachylony na płd.: ponad 27 tys. zł ;

●      Okolice Zielonej Góry, roczne zużycie – ok. 4000 kWh, dach pod kątem 40 st., nachylony na płd.: nieco ponad 22 tys. zł.

To by oznaczało, że koszt 1 kWp może wynosić 5000 tysięcy złotych. Nie zapominajmy jednak, że kalkulator jest poglądowy – nie stanowi ostatecznej oferty. W dodatku nie istnieje możliwość wyboru żadnego z wymienionych wyżej pakietów. Zatem “wyliczona” cena może różnić się od tej, która ostatecznie znajdzie się na umowie. 

Podsumowanie oferty i opinie

Za SOLSUM przemawia wieloletnia obecność w branży, która poskutkowała szeroką ofertą, wykraczającą poza instalację fotowoltaiczną. Dużą zaletą jest gama pakietów ofertowych dostosowanych do profilów prosumenckich i związanych z nimi potrzeb. Plusem jest też kalkulator, który podaje nam orientacyjną wysokość kosztów inwestycyjnych. Znaczącym minusem jest jednak brak informacji o wsparciu kredytowym oraz brak bezpośredniej oferty dla przedsiębiorstw.

Zalety Solsum

●        25 lat gwarancji na instalację;

●        wieloletnie doświadczenie i szkolenia w Akademii SOLSUM;

●        kilka pakietów ofertowych z prezentacją urządzeń;

●        kompleksowa obsługa klienta;

●        kalkulator kosztów.

Wady Solsum

●        stosunkowo wysoka cena za 1 kW mocy przyłączeniowej;

●        brak informacji o wsparciu kredytowym;

●        nakierowanie na klientów indywidualnych, kosztem przedsiębiorców.

źródło: solsum.pl