Solsum – opinie, oferta

Można zauważyć pewną prawidłowość – im dłużej firmy z branży fotowoltaicznej działają na rynku, tym bardziej rozbudowaną i konkretną ofertę dla zainteresowanych budową własnej instalacji fotowoltaicznej prezentują. O tym, jak to przedstawia się w przypadku firmy SOLSUM, dowiecie się poniżej.

O firmie SOLSUM

SOLSUM powstało około 10 lat temu. Swoją siedzibę ma w Nowym Sączu. Do tej pory firma wykonała ponad 2 tysiące instalacji prosumenckich. Oprócz fotowoltaiki, zajmuje się także dostarczaniem domowych magazynów energii, pomp ciepła oraz ładowarek do samochodów elektrycznych. SOLSUM wyróżnia się posiadaniem jedynego w Polsce Laboratorium PV z “komorą słońca”, która służy do testowania modułów w optymalnych warunkach. W 2018 roku firma otrzymała nagrodę  “Lidera Eko-Przedsiębiorczości”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Oferta fotowoltaiczna SOLSUM

To co wyróżnia SOLSUM od innych firm to bardzo rozbudowany treściowo opis pakietów, jakie można znaleźć w ich ofercie. Firma deklaruje opiekę nad klientem, począwszy od indywidualnych rozmów o potrzebach energetycznych, a na wsparciu przy użytkowaniu instalacji kończąc. Klient indywidualny ma do wyboru kilka pakietów.

Zestaw CENOPAC od Solsum

W tym zestawie otrzymamy instalację, na którą złożą się moduły monokrystaliczne Censtrosolar S-Class Excellent z szybą antyrefleksyjną (w przypadku wersji M54 mają one moc 220-235 Wp i sprawność między 14 a 16 procent) oraz trójfazowy falownik SMA STP, z którym można połączyć się przez Bluetooth oraz przez producencką platformę monitorującą SMA Webconnect. SOLSUM proponuje, aby ten pakiet był używany przy wariantach mocowych rzędu ok. 3 oraz ok. 5 kWp. Na instalację otrzymujemy 10 lat gwarancji produktowej oraz 25 lat wydajnościowej.

Zestaw PRO od Solsum

Zestaw PRO dedykowany jest dla instalacji o większych mocach. Klienci w tym przypadku otrzymają polikrystaliczne moduły REC w technologii Twin-Peak i PERC. Według opublikowanej karty katalogowej, ich moc oraz sprawność w najmocniejszym wariancie wynoszą 285 Wp i 17,3%. Moduły przesyłają energię do trójfazowego falownika ABB z podwójnym MPPT – może pracować dla układu dzielonego na dwie płaszczyzny. Na instalację otrzymujemy 25 lat gwarancji.

Zestaw BIPV od Solsum

Decydując się na ten zestaw, klient otrzyma instalację z monokrystalicznymi panelami BIPV glass-glass z technologią PERC. Służą one głównie jako zadaszenie do budynków lub wiat. Ich moc ma sięgać 300 Wp. Moduły otrzymały 30-sto letnią gwarancję wydajności i 40-sto letnią żywotność.

Zestaw SOLSUM MAX

Tu, wraz z instalacją fotowoltaiczną, zostaną zamontowane litowo-jonowe magazyny energii. Akumulatory mogą przechowywać od 8,5 do 20 kWh i przepracować ok. 6 tysięcy cykli. Całość instalacji objęta jest 20-letnią gwarancją. Firma nie podaje jednak, jakie panele fotowoltaiczne wejdą w jej skład.

Instalacje dla firm oraz farmy od SOLSUM

SOLSUM podejmuje się budowy instalacji nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla przedsiębiorstw i  wspólnot mieszkaniowych. Dodatkowo zajmuje się także budową farm. Do tej pory firma wykonała ich ponad 500. SOLSUM zapewnia o pełnym wsparciu na każdym etapie realizowania inwestycji w zakresie dokumentacji, projektu, uzyskania koncesji, dotacji oraz opieki serwisowej.

Ile kosztuje instalacja o SOLSUM? – kalkulator

Zaletą firmy jest udostępnienie autorskiego kalkulatora kosztów instalacji fotowoltaicznej. Bierze on pod uwagę cenę energii, nasze zużycie prądu oraz układ naszego zadaszenia dla instalacji fotowoltaicznej. Później wskazywany jest wynik z ceną instalacji, jej wielkością oraz okresem zwrotu. Należy pamiętać, że na każdą instalację otrzymamy dotację w wysokości 5000 zł, a także możemy ją odliczyć od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Przygotowaliśmy następujące symulacje:

●       Małopolska, roczne zużycie – ok. 2500 kWh, dach pod kątem 55 st. nachylony na płd.-wsch: niecałe 13,5 tys. zł;

●        Małopolska, roczne zużycie – ok. 3000 kWh, dach pod kątem 45 st., nachylony na płd.: ok. 16,5 tys. zł;

●        Pomorze gdańskie, roczne zużycie – ok. 5000 kWh, dach pod kątem 35 st. nachylony na płd.: ponad 27 tys. zł ;

●        Okolice Zielonej Góry, roczne zużycie – ok. 4000 kWh, dach pod kątem 40 st., nachylony na płd.: nieco ponad 22 tys. zł.

To by oznaczało, że koszt 1 kWp może wynosić 5000 tysięcy złotych. Nie zapominajmy jednak, że kalkulator jest poglądowy – nie stanowi ostatecznej oferty. W dodatku nie istnieje możliwość wyboru żadnego z wymienionych wyżej pakietów. Zatem “wyliczona” cena może różnić się od tej, która ostatecznie znajdzie się na umowie. 

Podsumowanie oferty i opinie

Za SOLSUM przemawia wieloletnia obecność w branży, która poskutkowała szeroką ofertą, wykraczającą poza instalację fotowoltaiczną. Dużą zaletą jest gama pakietów ofertowych dostosowanych do profilów prosumenckich i związanych z nimi potrzeb. Plusem jest też kalkulator, który podaje nam orientacyjną wysokość kosztów inwestycyjnych. Znaczącym minusem jest jednak brak informacji o wsparciu kredytowym oraz brak bezpośredniej oferty dla przedsiębiorstw.

Zalety Solsum:

●        25 lat gwarancji na instalację;

●        wieloletnie doświadczenie;

●        kilka pakietów ofertowych z prezentacją urządzeń;

●        kompleksowa obsługa klienta;

●        kalkulator kosztów

Wady Solsum:

●        Niemała cena za 1 kW mocy przyłączeniowej;

●    Brak przejrzystego cennika

●        Brak informacji o wsparciu kredytowym;

●        Nakierowanie na klientów indywidualnych, kosztem przedsiębiorców.