Spadek przychodów Senvionu

Przychody firmy Senvion spadły lekko poniżej 809 milionów euro za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku. W analogicznym okresie poprzedniego roku wynosiły 1 miliard 309 milionów.

Przedsiębiorstwo twierdzi, że główną przyczyną spadku było zmniejszenie zainteresowania inwestycjami na rynku europejskim. Częściowo zrekompensować to miały rynki w Ameryce Południowej oraz regionie Azji i Pacyfiku, jednak nawet na nowych rynkach dało się zauważyć pewne opóźnienia, które wpłynęły negatywnie na dochody firmy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przychody w Europie ze sprzedaży turbin lądowych spadły do poziomu 422 milionów euro, podczas gdy rok temu wynosiły niemalże 820 milionów euro. Spadek ten był szczególnie odczuwalny w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wpływy z lądowych instalacji w obu Amerykach wzrosły do 58,6 miliona euro z zeszłorocznego poziomu 32,9 miliona. W regionie Azji i Pacyfiku natomiast Senvion osiągnął 54,6 miliona euro; rok wcześniej tamtejsze przychody wynosiły 15,8 miliona euro.

Z kolei dochody z instalacji offshore spadły do poziomu 12,9 miliona euro z ubiegłorocznej kwoty ponad 217 milionów euro. W segmencie usług odnotowano wzrost do 243,7 miliona euro z poziomu 219,6 miliona.

Ogólnie niemiecki producent zanotował w ostatnim okresie stratę w wysokości ponad 64 milionów euro. To lepiej niż w 2017 roku, gdy straty osiągnęły prawie 95 milionów euro.

Zamówienia na koniec września wyniosły ponad 3 miliardy euro, z czego ponad 2 miliardy euro były pewne, a 1 miliard euro warunkowy. Zamówienia na usługi wyniosły prawie 2,8 miliarda euro.

Do tej pory byliśmy świadkami bardzo trudnego 2018 roku zarówno pod względem rozwoju branży, jak i firmy, która zwiększa swoją obecność na nowych rynkach. Z niecierpliwością czekamy na powitanie Yvesa Rannou, który dołączy do CEO w pierwszym kwartale 2019 roku i będzie rozwijał strategiczny program przedsiębiorstwa” – powiedział dyrektor finansowy i pełniący obecnie dyrektora naczelnego Manav Sharma.