Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Spalarnie śmieci na wodzie – pomysł do realizacji czy do szuflady?

Spalarnie śmieci na wodzie – pomysł do realizacji czy do szuflady?

Jednym z najbardziej wątpliwych „darów” człowieka dla planety jest pozostawianie ogromnej ilości plastiku. Materiał odnajdowany jest już nawet w głębinach morskich i oceanicznych. Stanowi ogromny problem dla zwierząt wodnych, powoli „wtapia” się w krajobraz. Rozwiązaniem tego problemu mogą być morskie spalarnie śmieci budowane w opuszczonych platformach wiertniczych.

B1
Reklama

Obecnie budowa nowoczesnych morskich spalarni śmieci, które zamienią plastik w energię, brzmi jak pomysł rodem z książek lub filmów science-fiction. Autor projektu nazwanego Filtration Skyscraper, Honglin Li zamierza go urzeczywistnić i stworzyć sieć spalarni unoszących się na wodzie. Proponuje skorzystać z bieżących i opuszczonych obiektów.

Koncepcja obejmuje przekształcenie nieużywanych platform wiertniczych w pionowe wieżowce recyklingowe – wyjaśnia Honglin Li. Z założenia spalarnie miałyby powstać w miejscach, w których prądy wodne kumulują odpady pochodzące z rzek i mórz całego świata.

Reklama

Filtration Skyscraper – jak „to” działa?

Filtration Skyscraper to z założenia zaawansowana technologicznie, bezzałogowa spalarnia śmieci. Ma pompować wodę, oddzielając od niej śmieci, a następnie spalać odpadki. Wygenerowane w trakcie procesu ciepło zamieni wodę w parę, która z kolei napędzi ogromne turbiny generujące prąd. Projektant pomyślał także o skutkach ubocznych spalania – powstający dym ma być filtrowany. Powstające odpady będą zbierane, a potem transportowane na specjalne wysypiska. Część z nich może być kompostowana i przetwarzana na alternatywne paliwa. Jest to w pewien sposób samonapędzająca się machina, która w dodatku może wytworzyć nadwyżki energii, które potem zostaną zużyte na lądzie. Podwyższone podium pozwoli zacumować statkom odbierającym odpady.

Podobne spalarnie już co prawda istnieją, ale na lądzie. Po raz pierwszy dzięki projektowi Honglin Li mają szansę oczyszczać także wody. Takie działanie ma zapobiec powstawaniu kolejnych pływających wysypisk śmieci, takich jak Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, która według różnych źródeł składa się od 45 do 129 tys. ton śmieci. Projekt został opracowany na potrzeby konkursu eVolo Skyscraper Competition 2019. Startup zebrał już miliony dolarów na realizację, ale jego powstanie wciąż nie jest pewne.

Źródło: Dezeen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.