Ekologiczna Spalarnia Odpadów w Krakowie

Spalarnie w Polsce – czy warto w nie inwestować?

W Polsce mamy obecnie sześć spalarni, a w planach są kolejne dwie – w Rzeszowie i Gdańsku. Niestety, wszystko co związane z odpadami, kojarzy nam się źle. Mieszkańcy miast, gdy tylko słyszą o planach budowy spalarni, są negatywnie nastawieni.

Spalarnie, czyli zakłady termicznego przekształcania odpadów, przyczyniają się do ograniczenia miejsc składowania śmieci. Z racji tego, że ilość śmieci rośnie wraz zamożnością społeczeństwa, należy inwestować w takie rozwiązania. Choć z punktu widzenia ekologii takie zakłady są bardzo korzystne, to ich budowa jest dosyć kosztowna. Dlaczego? Spalarnie, które finansowane są częściowo ze środków unijnych, muszą spełniać restrykcyjne wymagania Best Available Technology, co w konsekwencji daje pewność, że są one w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego.

Zgodnie z wymogami proces obróbki termicznej odpadów podlega ciągłej kontroli i monitoringowi. Dzięki temu uprawnione instytucje i inne jednostki mają ciągły wgląd w pomiary i mogą reagować w przypadku nadużyć. Każda spalarnia musi spełniać normy przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody.

Prowadzony jest stały nadzór m. in. nad właściwą temperaturą i stężeniem tlenu w komorze spalania. Oprócz tego kontrola dotyczy parametrów spalin, sprawdza się stężenie tlenu, prędkości przepływu, poziomu wilgoci i temperatury ciśnienia. Co najważniejsze, monitorowany jest poziom stężeń zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery.

Taki stały monitoring powinien wpłynąć na zwiększenie zaufania mieszkańców do budowy spalarni. Powstające programy edukacyjne pogłębiające świadomość również przynoszą pozytywny efekt w przekonywaniu samorządów i mieszkańców do inwestycji w odnawialne źródło energii z odpadów, których produkujemy coraz więcej.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.