Specjalne drzewo na pomoc dla Czarnobyla

Pomimo tego, że od katastrofy w Czarnobylu minęło już 31 lat, to tamtejsze tereny wciąż odczuwają skutki dawnych wydarzeń. Teren Czarnobyla brany jest pod uwagę pod kątem wielu inwestycji, które wymagają zapewnienia gruntów. Podejmowane są działania, aby oczyścić teren katastrofy jądrowej.

Jednym z pomysłów, który ma pomóc w neutralizacji radionuklidów zawartych w glebie, jest uprawa specjalnego gatunku drzew. Powoli jest on wcielany w życie, bowiem już wyznaczono tereny pod jego uprawę. Drzewo nazywa się Paulownia Clone In Vitro 112, a jego charakterystyczną cechą jest umiejętność gromadzenia radionuklidów, które wciąż w mniejszych ilościach występują w czarnobylskiej glebie.

Paulownia Clone In Vitro 112 to krzyżówka dwóch odmian – Paulownia Elongate oraz Paulownia Fortunei. Prócz wyżej wymienionej zdolności neutralizacji cząstek radioaktywnych, jest zdolne do konwersji dwutlenku węgla w tlen w dużych ilościach. Może ono pochłonąć nawet 111 ton z jednego hektara w ciągu roku. Jest to niemal 10-krotnie więcej, niż ilość CO2 jaką pochłonąłby w tym czasie Buk.

Specjalny gatunek drzewa posadzono już w Czarnobylu, oraz okolicznych miejscowościach, takich jak Ruda Illienicka, Paryszew czy Kopaczi.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Energia cieplna oceanu

Następny artykuł

Czy Polsce znów grozi blackout?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,