1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Spektakularne zjawisko: „niebieska kula ognia” przeleciała nad Portugalią

Spektakularne zjawisko: „niebieska kula ognia” przeleciała nad Portugalią

W nocy z soboty na niedzielę nocne niebo nad Portugalią rozbłysło kolorem błękitnym. Przyczyną tego zjawiska był bolid – meteor jaśniejszy niż Wenus.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Bolid przeleciał nad Europą

W sobotę mieszkańcy i turyści w Portugalii lub Hiszpanii mogli podziwiać niezwykłe zdarzenie. W nocy z 18 na 19 maja nad częścią Europy przeleciał meteor. Jego neonowy, błękitny kolor zachwycił świat. Nie wyglądał bowiem jak typowa, znana nam gwiazda, czy droga mleczna. Bolid pozostawiał za sobą niezwykle jasny ślad, a sam przypominał kulę ognia.

Do takiego zjawiska dochodzi, gdy meteoroid wkracza w ziemską atmosferę. Wówczas zaczyna ulegać spalaniu. W przypadku bolidu, z którym mieliśmy do czynienia w tym przypadku, jego widok jest szczególnie spektakularny.

Przede wszystkim – jest dłużej widoczny dla ludzkiego oka niż spadająca gwiazda, której błysk trwa dosłownie chwilę. W przypadku bolidu znad Portugalii – było to aż 7 sekund. Nie trzeba się przyglądać, aby zauważyć go na niebie, czy też nagraniach ze zdarzenia. Jedno z nich, opublikowane przez Europejską Stację Kosmiczną przedstawiamy poniżej. Nagranie pochodzi ze stacji w Cáceres w Hiszpanii i zostało sporządzone 18 maja 2024 o godz. 22:46.

Superjasny meteor

Po drugie, bolid jest wyjątkowo jasny – może liczyć od 4 magnitudo, czyli być nawet jaśniejszy niż planeta Wenus, a także typowy meteor. To sprawia, że da się go zauważyć nie tylko nocą, ale nawet za dnia. Obserwatorzy z Europy Zachodniej relacjonowali jego widok jako oślepiającą “kulę ognia”. 

Fot. Dexerto x
Źródło: @Dexerto, x.com

Trwają poszukiwania meteorytu

Jak podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), bolid poruszał się z prędkością 2735 kilometrów na godzinę. Trzeba przyznać, że jest to niezwykły wynik. 

Obecnie trwają poszukiwania, czy żaden jego fragment nie uderzył w Ziemię. Wówczas mielibyśmy do czynienia z meteorytem. Wydaje się być to mało prawdopodobne, choć tego typu zgłoszenie rzeczywiście otrzymały portugalskie służby, postawione w stan gotowości. Jako przypuszczalne miejsce upadku wskazano miejscowość Pereira, położoną niedaleko Porto. Na ten moment ESA nie potwierdziła oficjalnie takiego zdarzenia. 

Źródła: polsatnews.pl, wikipedia.pl

Fot.: Dexerto/x.com, gettysignature/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.