Spłonął wiatrak w Danii. Vestas bada przyczyny pożaru

Nie najlepiej zaczął się rok dla sektora wiatrowego w Danii. Pierwszego stycznia miał miejsce pożar turbiny wiatrowej znajdującej się w Sorvad w Centralnej Jutlandii.

Jak podał producent turbiny – firma Vestas – była to dosyć stara jednostka V52-850 kW. Firma oferuje pełne wsparcie dla właściciela i operatora instalacji w zakresie pomocy w ustaleniu przyczyn pożaru.

„Miejsce zostało zabezpieczone, a pożar w pełni ugaszony, bez zagrożenia dla ludzi i zwierząt”, podaje przedstawiciel Vestasa. „Nasi specjaliści są już na miejscu i zaproponowali już właścicielowi pomoc w dochodzeniu przyczyn tego wypadku”, dodał.

„Dopóki nie są dostępne dokładniejsze informacje na temat wypadku, nie jesteśmy w stanie komentować czy spekulować na temat przyczyny pożaru”, dodał przedstawiciel firmy.

Lokalna stacja telewizyjna TV Midtvest udostępniła nagranie z pożaru:

https://cdnapisec.kaltura.com/p/1953371/sp/195337100/embedIframeJs/uiconf_id/32080481/partner_id/1953371?iframeembed=true&playerId=videoplayer-id-2&entry_id=1_gx6bm1c1&flashvars[streamerType]=auto

1 comment
  1. / ten wiatrak , jakoś tak dziwnie z -sie pali , jak wskazuje emitowany dokument filmowy . To , że gondola może w swym wnętrzu , posiadać instalację o żle obliczonym przekroju oraz izolację niespełniającą normy wytrzymałościowe , stanowiącą jednocześnie wiązkę pola energetycznego , której temperatura pola emisyjnego potrafi doprowadzić do stopienia izolacji a tym samym zwarć , to wie każdy elektryk , z uprawnieniami do 1 Kw. Należy wykluczyć , jako powód pożaru , żle dobrane łożysko glówne , skrzydła , bo jak widać kręci się do końca . Jest jeszcze kilka szczegółów do obejrzenia , ale na miejscu zdarzenia ./ Zostaje nam do analizy pewna dziwność , pokazana na tym filmie , a mianowicie płonące pomieszczenie , zapewne tzw. szafy energetycznej/ no cóż . po fajerwerkach Noworocznych ,może i mi , dziwnie iskrzy . w percepcji oglądacza .Natomiast , tłumaczenie firmy , która jest producentem wiatraka , o jego ,, starej ,, konstrukcji jest powodem do zapytania ; to kto dopuścił do użytku publicznego , niesprawdzoną konstrukcję , stwarzająca zagrożenie dla otoczenia w momencie , gdy wzbudza ona tyle kontrowersji wśród międzynarodowego towarzystwa nie-kumatych . Pozdrawiam specjalistów badających przyczyny (!) unicestwienia turbiny – PROF.DR./…/ RES specialist SSG/PV ; SEP-E ; Ecolog ; JANUSZ NUSIK POWALSKI

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.