Statoil ogłosił zwycięzców konkursu na innowacje dla morskich elektrowni wiatrowych

Statoil ogłosił wyniki konkursu na innowacje w zakresie konserwacji instalacji wiatrowych off-shore. Spośród 48 nadesłanych zgłoszeń firma wyłoniła trójkę zwycięzców: Lagerwey, Ampelmann oraz Axtech – każda z tych firm otrzyma w nagrodę 100 tysięcy koron norweskich (około 10,5 tysiąca dolarów) za swój pomysł. Rozpoczynają się także rozmowy pomiędzy firmami a Statoilem, dotyczące realizacji tych propozycji.

Lagerwey jest deweloperem lądowych farm morskich. Firma ta zaproponowała specjalny dźwig, wspinający się po konstrukcji wieży wiatraka. Dzięki temu nie jest potrzebne dodatkowe wsparcie, czy specjalny statek do montażu elementów gondoli czy łopat wiatraka na morzu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ampelmann zaproponował sześcionożnego robota, który jest w stanie wspinać się po stabilizowanym pomoście na wiatrak, a następnie – wykorzystując niewielki dźwig – pomagać w transporcie elementów instalacji.

Z kolei Axtech zaproponował specjalny statek-katamaran, nazwany Wind Worker. Wyposażony jest on w systemy aktywnej stabilizacji, a jego teleskopowe ramie służące do prowadzenia prac na wiatraku posiada dodatkowe systemy stabilizujące. Dzięki tym systemom kompensacji prace można prowadzić nawet gdy morze jest wzburzone.