StEnSea – nowy sposób magazynowania energii

Morskie farmy wiatrowe to niewątpliwie przyszłość odnawialnych źródeł energii. Morskie elektrownie wiatrowe istnieją już u wybrzeży Szwecji, Danii czy Niemiec. Głównym argumentem przeciwników budowy turbin wiatrowych jest ich szkodliwość dla krajobrazu naturalnego, lecz w przypadku wiatraków ulokowanych na morzach czy oceanach, czynnik ten nie odgrywa większej roli. Dodatkowo siła wiatru na wodzie jest zwyczajowo większa niż na lądzie, między innymi w wyniku braku przeszkód dla przepływu. Wszystko to powoduje, że morskie farmy wiatrowe mają spore grono entuzjastów, także wśród państw z dostępem do Morza Bałtyckiego.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jednym z takich państw są Niemcy. W ostatnim czasie niemieckie badania nad nowym systemem przechowywania energii wyprodukowanej przez farmy wiatrowe przeszły do fazy testów. Testowany system nosi nazwę StEnSea, a jego rozmiary są dziesięciokrotnie mniejsze, niż te mające być zastosowane w finalnym produkcie. Docelowo StEnSea ma bowiem składać się z kuli o średnicy 30 metrów, mogąc być ulokowana nawet 800 metrów poniżej poziomu zbiornika wodnego. Średnica testowanego urządzenia ma trzy metry, a ono samo zostało zanurzone w wodach jeziora Bodeńskiego na głębokość 100 metrów. Zasada działania systemu StEnSea jest bardzo interesująca – zbiorniki znajdujące się w wodzie są wyposażone w otwory, które umożliwiają wpływ wody do wewnątrz, a także jej wypompowanie. W pobliżu otworów zostały ulokowane urządzenia wykorzystującego energię kinetyczną podczas wpływania wody. Woda dostaje się do środka w sytuacji, kiedy zapotrzebowanie na energię jest wysokie, a gdy istnieje nadwyżka mocy – woda opuszcza zbiornik przez otwór.

Testy wspomnianego rozwiązania właśnie się rozpoczęły i potrwają miesiąc. Rezultaty badań dadzą jasną odpowiedź na to, czy stworzona metoda przechowywania energii jest na tyle efektywna, by wprowadzić ją do powszechnego użytkowania. Miejsca, w których będzie możliwe jej wykorzystanie, będą określone dopiero po dokładnej analizie wyników testów. Co ciekawe, system ten może być wykorzystywany nie tylko w kontekście farm wiatrowych, ale również systemów fotowoltaicznych. Rozwiązane to niewątpliwie jest bardzo interesujące i będziemy z uwagą śledzić rezultaty przeprowadzanych obecnie testów.