Strażak z Denver samodzielnie stworzył ekologiczny dom swoich marzeń z 9 kontenerów

Regan Foster, mieszkający w Denver w Stanach Zjednoczonych, jest strażakiem. Będąc na zwolnieniu lekarskim w związku z urazem, jakiego doznał w pracy, postanowił spróbować swoich sił w budowie wymarzonego domu.

Budynek powstał według jego własnego projektu, z wykorzystaniem dziewięciu używanych kontenerów transportowych. Dom ma powierzchnię prawie 360 m2 i bez przeszkód może rywalizować z budynkami zaprojektowanymi przez profesjonalistów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

 

Foster współpracował podczas projektowania z Joe Simmonsem z BlueSky Studio. Foster zaprojektował budynek i aktywnie brał udział w jego budowie.

Budynek zestawiono z dziewięciu kontenerów. Najpierw na dole ustawiono cztery kontenery równolegle do siebie, pozostawiając pomiędzy dwoma środkowymi przestrzeń. Następnie piąty kontener stanął prostopadle do nich, zamykając konstrukcję w kształt litery U. Finalnie, pozostałe cztery kontenery ustawiono na górze, formując piętro. Umieszczono je tak, aby wystawały poza te na parterze, co sprawia, że całość ma bardziej urozmaiconą konstrukcję.

Całość została następnie zadaszona płaskim dachem, a przednia część zamknięta przeszkloną, drewnianą fasadą. Kontrastuje ona z białymi elementami z blachy falistej na ścianach kontenerów.

We wszystkich kontenerach wstawiono duże okna, by doświetlić wnętrze w naturalny sposób i zapewnić doskonałą wentylację poszczególnych pomieszczeń.

W środku budynku znajdziemy siedem sypialni i pięć łazienek. Wszystko robi wspaniałe wrażenie. Wejście główne prowadzi przez ogromne pomieszczenie o wysokości ponad 7,5 metra z przeszkloną ścianą.

Wewnątrz zachowano surowe ściany kontenerów, które doskonale korespondują z przemysłową estetyką domu. Zostały one zaizolowane termicznie i pokryte ścianami z karton-gipsu, ale nadal w wielu miejscach wyeksponowano ściany kontenerów, by podkreślić industrialny charakter domu.

Foster, który ma zamiłowanie do meblarstwa, wykorzystał drewno z odzysku w wielu niestandardowych meblach i elementach wystroju domu. Na przykład podłoga w całym domu wykonana jest z odzyskanego drewna ze starej stodoły i desek z ściętego drzewa. Przebudował nawet starą deskę z orzecha na przesuwne drzwi i użył odpadowego drewna, by stworzyć wspornikowy chodnik na całej długości drugiego piętra.

Po sukcesie swojego hobbystycznego projektu Foster zdecydował się o zmianie swojej kariery. Porzucił pracę w straży pożarnej i zajął się projektowaniem i budowaniem tego rodzaj domów w ramach firmy Foster Design.

Dodatkowo, pokazany tutaj dom, jest także częściowo dostępny do wynajęcie na platformie Airbnb.