Zielona Mapa – jak łatwo znaleźć parki i tereny zielone w Warszawie

Coraz więcej polskich miast stawia na zrównoważony transport miejski oraz promocję terenów zielonych. Tego typu działania realizuje również miasto Warszawa, a o Zielonej Mapie, projekcie zorientowanym na promocję zielonych obszarów stolicy, opowiedział Michał Grobelny z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

„Myślę, że powinniśmy zacząć od tego, że Warszawa jest miastem zielonym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele terenów cennych przyrodniczo i biologicznie jest w stolicy, i w jaki sposób można z nich na co dzień korzystać, zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy mamy dobrą pogodę. Na terenie Warszawy znajduje się aż dwanaście rezerwatów przyrody, oczywiście wstęp do wszystkich z nich nie jest możliwy (…), ale mamy również wiele parków i innych terenów zielonych, które są obsługiwane przez warszawski transport publiczny i można do nich dojechać w łatwy i komfortowy sposób. Można też taką podróż w prosty sposób zaplanować” – podkreślił przedstawiciel ZTM w Warszawie.

W planowaniu wycieczek po zielonych obszarach stolicy z pewnością pomocna okaże się Zielona Mapa. To specjalna strona internetowa służąca do lokalizacji miejsc ciekawych z punktu widzenia przyrodniczego. Została ona przygotowana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie przy współpracy z naukowcami z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Strona spełnia wielorakie funkcje, jedną z nich jest nawigacja podróżnych.

„Często jest tak, że przystanki znajdujące się blisko na przykład jakiegoś parku, rezerwatu, lasku nazywają się inaczej, niż to miejsce, do którego chcemy dotrzeć. Zielona Mapa w łatwy sposób pokazuje, jak tam dotrzeć. Jest ona zintegrowana z mapami Google’a, a także z wyszukiwarką połączeń na stronie Zarządu Transportu Miejskiego, więc jest to bardzo wygodny sposób, żeby zaplanować sobie podróż do takiego miejsca, które jest fantastyczną przestrzenią dla wypoczynku i rozrywki” – podkreślił Michał Grobelny.

Dodatkowo Zielona Mapa oferuje informacje o tych gatunkach roślin, które są szczególnie korzystne dla człowieka i przestrzeni miejskiej, ponieważ nie tylko produkują tlen, ale również pochłaniają znajdujące się powietrzu pyły i kurz.

Z Zieloną Mapą można zapoznać się na stronie https://zielonamapa.waw.pl/zielona-mapa

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.