Zielona Mapa – jak łatwo znaleźć parki i tereny zielone w Warszawie

Coraz więcej polskich miast stawia na zrównoważony transport miejski oraz promocję terenów zielonych. Tego typu działania realizuje również miasto Warszawa, a o Zielonej Mapie, projekcie zorientowanym na promocję zielonych obszarów stolicy, opowiedział Michał Grobelny z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

„Myślę, że powinniśmy zacząć od tego, że Warszawa jest miastem zielonym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele terenów cennych przyrodniczo i biologicznie jest w stolicy, i w jaki sposób można z nich na co dzień korzystać, zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy mamy dobrą pogodę. Na terenie Warszawy znajduje się aż dwanaście rezerwatów przyrody, oczywiście wstęp do wszystkich z nich nie jest możliwy (…), ale mamy również wiele parków i innych terenów zielonych, które są obsługiwane przez warszawski transport publiczny i można do nich dojechać w łatwy i komfortowy sposób. Można też taką podróż w prosty sposób zaplanować” – podkreślił przedstawiciel ZTM w Warszawie.

W planowaniu wycieczek po zielonych obszarach stolicy z pewnością pomocna okaże się Zielona Mapa. To specjalna strona internetowa służąca do lokalizacji miejsc ciekawych z punktu widzenia przyrodniczego. Została ona przygotowana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie przy współpracy z naukowcami z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Strona spełnia wielorakie funkcje, jedną z nich jest nawigacja podróżnych.

„Często jest tak, że przystanki znajdujące się blisko na przykład jakiegoś parku, rezerwatu, lasku nazywają się inaczej, niż to miejsce, do którego chcemy dotrzeć. Zielona Mapa w łatwy sposób pokazuje, jak tam dotrzeć. Jest ona zintegrowana z mapami Google’a, a także z wyszukiwarką połączeń na stronie Zarządu Transportu Miejskiego, więc jest to bardzo wygodny sposób, żeby zaplanować sobie podróż do takiego miejsca, które jest fantastyczną przestrzenią dla wypoczynku i rozrywki” – podkreślił Michał Grobelny.

Dodatkowo Zielona Mapa oferuje informacje o tych gatunkach roślin, które są szczególnie korzystne dla człowieka i przestrzeni miejskiej, ponieważ nie tylko produkują tlen, ale również pochłaniają znajdujące się powietrzu pyły i kurz.

Z Zieloną Mapą można zapoznać się na stronie https://zielonamapa.waw.pl/zielona-mapa

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.

San Francisco stawia sobie za cel zeroemisyjny transport do 2040 roku

San Francisco dąży do zwiększenia możliwości ładowania pojazdów elektrycznych. Miasto opublikowało “Propozycję Mapy Drogowej Pojazdów Elektrycznych dla San Francisco” (Proposed Electric Vehicle Roadmap for San Francisco), która zakłada, że “wszystkie podróże rozpoczynające się, kończące się lub przejeżdżające przez San Francisco będą wolne od emisji” do 2040 roku.