Zielona Mapa – jak łatwo znaleźć parki i tereny zielone w Warszawie

Coraz więcej polskich miast stawia na zrównoważony transport miejski oraz promocję terenów zielonych. Tego typu działania realizuje również miasto Warszawa, a o Zielonej Mapie, projekcie zorientowanym na promocję zielonych obszarów stolicy, opowiedział Michał Grobelny z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

„Myślę, że powinniśmy zacząć od tego, że Warszawa jest miastem zielonym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele terenów cennych przyrodniczo i biologicznie jest w stolicy, i w jaki sposób można z nich na co dzień korzystać, zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy mamy dobrą pogodę. Na terenie Warszawy znajduje się aż dwanaście rezerwatów przyrody, oczywiście wstęp do wszystkich z nich nie jest możliwy (…), ale mamy również wiele parków i innych terenów zielonych, które są obsługiwane przez warszawski transport publiczny i można do nich dojechać w łatwy i komfortowy sposób. Można też taką podróż w prosty sposób zaplanować” – podkreślił przedstawiciel ZTM w Warszawie.

W planowaniu wycieczek po zielonych obszarach stolicy z pewnością pomocna okaże się Zielona Mapa. To specjalna strona internetowa służąca do lokalizacji miejsc ciekawych z punktu widzenia przyrodniczego. Została ona przygotowana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie przy współpracy z naukowcami z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Strona spełnia wielorakie funkcje, jedną z nich jest nawigacja podróżnych.

„Często jest tak, że przystanki znajdujące się blisko na przykład jakiegoś parku, rezerwatu, lasku nazywają się inaczej, niż to miejsce, do którego chcemy dotrzeć. Zielona Mapa w łatwy sposób pokazuje, jak tam dotrzeć. Jest ona zintegrowana z mapami Google’a, a także z wyszukiwarką połączeń na stronie Zarządu Transportu Miejskiego, więc jest to bardzo wygodny sposób, żeby zaplanować sobie podróż do takiego miejsca, które jest fantastyczną przestrzenią dla wypoczynku i rozrywki” – podkreślił Michał Grobelny.

Dodatkowo Zielona Mapa oferuje informacje o tych gatunkach roślin, które są szczególnie korzystne dla człowieka i przestrzeni miejskiej, ponieważ nie tylko produkują tlen, ale również pochłaniają znajdujące się powietrzu pyły i kurz.

Z Zieloną Mapą można zapoznać się na stronie https://zielonamapa.waw.pl/zielona-mapa

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Ostrzeżenia o smogu – kolejny rok absurdu. Polskie progi alarmowania najwyższe w Europie

Polski Alarm Smogowy po raz kolejny sprawdził, ile dni z alarmem smogowym wystąpiłoby, gdyby władze uznały, że Polacy zasługują na zachodnioeuropejskie kryteria ostrzegania o zagrożeniu. W niektórych polskich miastach „francuski” alarm smogowy obowiązywałby przez dwa miesiące. Obowiązujące w Polsce kryteria sprawiają, że pomimo wysokich stężeń pyłów zawieszonych w 2018 w żadnym z miast wojewódzkich nie ogłoszono alarmu smogowego.