Betonowa zabudowa miast mocno ogranicza dostępność miejsc, gdzie latające zapylacze mogą znaleźć schronienie. Dlatego warto samemu zadbać o te pożyteczne owady i stworzyć im domek, który będzie dla nich osłoną oraz atrakcją naszego ogrodu.
Budowa domku nie jest zajęciem czasochłonnym, ani kosztownym. Wszystkie potrzebne materiały można znaleźć w domu, ogrodzie czy podczas spaceru w parku. Technik budowy jest kilka. Domki mogą być np. drewniane, gliniane czy trzcinowe. Można także połączyć te wszystkie materiały i stworzyć duży, różnorodny hotel, w którym zamieszka wiele gatunków zapylaczy.
Jak zbudować hotel dla owadów – praktyczne porady
- Drewniany domek dla owadów można stworzyć z kawałka suchego drewna lub grubej gałęzi. W materiale wystarczy ponawiercać otwory pod różnymi kątami o głębokości ok. 6-10 cm i średnicy ok. 2 cm.
- Domek z pustych gałązek bambusa, trzciny, łodyg malin czy dzikiego bzu zadowoli przede wszystkim pszczoły murarki. Rurki wystarczy związać w pęczek, który zawieszamy pod zadaszeniem w miejscu osłoniętym od wiatru.
- Doskonałym materiałem na budowę hotelu jest glina. Po zmieszaniu jej z sieczką słomianą i uformowaniu cegły z otworami stanie się idealnym lokum dla zapylaczy.
- Jeśli chcemy by w naszym ogrodzie zagościły trzmiele i złotooki, zbudujmy im budkę na wzór tych dla ptaków i wypełnijmy ją suchym mchem, sianem, słomą lub trocinami.
- Pamiętajmy, aby w każdym przypadku frontową część hotelu zabezpieczyć metalową siatką o drobnych oczkach. Ochroni ona owady przed ptakami i gryzoniami. Ponadto tył domku powinien mieć także “plecy”.
- Hotel dla owadów zapylających należy ustawić w zacisznym i słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru i deszczu. Najlepszą lokalizacją będą wiaty, altany czy balkony.
KONKURS – Stwórz swój hotel dla pszczół!
Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym nagrodą jest dwudniowy pobyt dla dwóch osób w Hotelu Nałęcz w Zakopanem. Wystarczy, że zbudujecie hotel dla przyjaznych zapylaczy i udokumentujecie proces jego budowy. Na zgłoszenia czekamy do 16 września – wysyłajcie je na maila: redakcja@swiatoze.pl. Więcej informacji znajdziecie poniżej.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.