Topnieją francuskie Alpy. Wszystko przez zmiany klimatyczne

Alpy Francuskie, wraz z najwyższym europejskim szczytem Mount Blanc, to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych miejsc turystycznych w Europie. Góry te są także celem dla wielu wspinaczy górskich. Jak alarmuje brytyjski „The Guardian”, widok Alp zmienia się, co potwierdzają także wspinacze górscy – pokrywy śnieżnej i lodowcowej jest z roku na rok coraz mniej. Naukowcy zgodnie wyjaśniają – zmiany klimatyczne wpływają także na góry.

„Globalne zmiany klimatyczne objawiają się poważnymi i bezpośrednio obserwowalnymi konsekwencjami w górach” – stwierdził Vicent Neirinck z Mountain Wilderness, organizacji działającej na rzecz ochrony ekosystemów górskich. Jedną z oznak jest właśnie topnienie lodowców. Okazuje się, że w latach 1900–2012 odnotowano zmniejszanie się powierzchni górskiej pokrytej lodem. Proces topnienia pogłębił się od 1980 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Największy, dramatyczny odwrót lodowcowy pokazuje Mer de Glace, największy lodowiec we Francji i jedna z największych atrakcji turystycznych w Chamonix. „Mer de Glace topi się obecnie w tempie około czterdziestu metrów rocznie i stracił około osiemdziesięciu metrów głębokości w ciągu ostatnich dwudziestu lat” – wyjaśnił glacjolog Luc Moreau. Nowe drabiny do wspinaczek zostają coraz częściej instalowane na zwykłych ścianach skalnych, na których wcześniej istniała pokrywa lodowa.

Kolejnym aspektem topnienia śniegu i lodu w górach jest fakt, że pojawia się coraz więcej skał na trasach turystycznych i wspinaczkowych. Lawiny kamienie i osuwiska skalne są coraz częściej spotykane – dla przykładu tylko na górze Mont Blanc w latach 2007–2015 odnotowano pięćset pięćdziesiąt lawin skalnych. Podczas topnienia wiecznej zmarzliny powierzchnia gór ulega destabilizacji. Góry będą coraz bardziej niebezpieczne dla alpinistów, tym bardziej, że zmiany klimatyczne zachodzą prawie dwukrotnie szybciej w wysokich górach niż w pozostałych częściach planety. Wiele tras wspinaczkowych wytyczonych głównie w latach 70. w Alpach zwyczajnie przestało istnieć. W 2012 roku szlak na Les Conscrits został uznany za zbyt niebezpieczny w związku ze wzrostem liczby skał, dlatego zbudowano 60-metrowy most wiszący, aby zapewnić bezpieczniejszy dostęp do schroniska.

Źródło: The Guardian

Foto: Flickr, Breton Marie