Stwórz swój hotel dla pszczół – konkurs

Betonowa zabudowa miast mocno ogranicza dostępność miejsc, gdzie latające zapylacze mogą znaleźć schronienie. Dlatego warto samemu zadbać o te pożyteczne owady i stworzyć im domek, który będzie dla nich osłoną oraz atrakcją naszego ogrodu.

Budowa domku nie jest zajęciem czasochłonnym, ani kosztownym. Wszystkie potrzebne materiały można znaleźć w domu, ogrodzie czy podczas spaceru w parku. Technik budowy jest kilka. Domki mogą być np. drewniane, gliniane czy trzcinowe. Można także połączyć te wszystkie materiały i stworzyć duży, różnorodny hotel, w którym zamieszka wiele gatunków zapylaczy.

Jak zbudować hotel dla owadów – praktyczne porady

  • Drewniany domek dla owadów można stworzyć z kawałka suchego drewna lub grubej gałęzi. W materiale wystarczy ponawiercać otwory pod różnymi kątami o głębokości ok. 6-10 cm i średnicy ok. 2 cm.
  • Domek z pustych gałązek bambusa, trzciny,  łodyg malin czy dzikiego bzu zadowoli przede wszystkim pszczoły murarki. Rurki wystarczy związać w pęczek, który zawieszamy pod zadaszeniem w miejscu osłoniętym od wiatru.
  • Doskonałym materiałem na budowę hotelu jest glina. Po zmieszaniu jej z sieczką słomianą i uformowaniu cegły z otworami stanie się idealnym lokum dla zapylaczy.
  • Jeśli chcemy by w naszym ogrodzie zagościły trzmiele i złotooki, zbudujmy im budkę na wzór tych dla ptaków i wypełnijmy ją suchym mchem, sianem, słomą lub trocinami.
  • Pamiętajmy, aby w każdym przypadku frontową część hotelu zabezpieczyć metalową siatką o drobnych oczkach. Ochroni ona owady przed ptakami i gryzoniami. Ponadto tył domku powinien mieć także “plecy”.
  • Hotel dla owadów zapylających należy ustawić w zacisznym i słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru i deszczu. Najlepszą lokalizacją będą wiaty, altany czy balkony.

KONKURS – Stwórz swój hotel dla pszczół!

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym nagrodą jest dwudniowy pobyt dla dwóch osób w Hotelu Nałęcz w Zakopanem. Wystarczy, że zbudujecie hotel dla przyjaznych zapylaczy i udokumentujecie proces jego budowy. Na zgłoszenia czekamy do 16 września – wysyłajcie je na maila: redakcja@swiatoze.pl. Więcej informacji znajdziecie poniżej.

Pełny regulamin konkursu znajduje się pod linkiem: https://swiatoze.pl/regulamin-konkursu-pszczoly-1/.

3 comments
  1. Budowe ,,hoteli,, dla pszczol zostawilbym zawodowcom , ktorym trzeba pomagac przede wszystkim nie przeszkadzajac . Natomias tzw. domki rozpowszechnialbym glownie wsrod dzieci zwracajac im uwage na znikajace gatunki ptakow. Zachecajcie do budowy domkow legowych i karmikow dla ptakow , glownie w aglomeracjach miejskich. PROF.DR./…/ ekolog JANUSZ NUSIK POWALSKI ( dawny Prezes szkolnego kola Ligi Ochrony Przyrody przy Szkole Podstawowej nr. 14 w Lublinie im. Tadeusza Kosciuszki ).

  2. Przebywajac na obrzerzach miasta Lublin w tzw. ogrodach bezpanskich,, w towarzystwie dwoch asystentek zwiazanych z projektem wystawienniczym pn. TEATR – ow Projekt -1978 , realizowanym w Galerii Gala , znalazlem stary chlebak ( czyt. pojemnik na pieczywo ) z wyrwana klapa . Wlozylem na wcisk w trojgaleziowe rozwidlenie drzewa owocowego- wspomniany chlebak – z nachyleniem (+ _ ) 15 stopni .otworu wlotowego. Asystentki zadbaly o nektar wydobywajacy sie ze znalezionych sliwek. Dodalem troche siana , troche swiatelek odblaskowych i wcisnalem papierosowego peta Ten znamienny wklad znalezny umiescilem wewnatrz .Odbylo sie to dnia dzisiejszego ( 31.08.2018 ) o godz. 18:14. Jestem ciekaw opinii znawcow ecologicznego tematu o tej realizacji ,mieszczacej sie juz w dzialaniach ArteFact Story. Pozdrawiam roznowiekowych ecologow . PROF.DR./…/ Tworca plastyk ; ecolog JANUSZ NUSIK POWALSKI

  3. Witam, bardzo fajna inicjatywa! Każdy sposób, by zwiększać świadomość osób w każdym wieku jest dobra. Każdy z nas ma wpływ na środowisko i każdy może zbudować hotel dla pszczół. Jestem jak najbardziej za takimi inicjatywami!

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.