Stwórz swój hotel dla pszczół – konkurs

Betonowa zabudowa miast mocno ogranicza dostępność miejsc, gdzie latające zapylacze mogą znaleźć schronienie. Dlatego warto samemu zadbać o te pożyteczne owady i stworzyć im domek, który będzie dla nich osłoną oraz atrakcją naszego ogrodu.

Budowa domku nie jest zajęciem czasochłonnym, ani kosztownym. Wszystkie potrzebne materiały można znaleźć w domu, ogrodzie czy podczas spaceru w parku. Technik budowy jest kilka. Domki mogą być np. drewniane, gliniane czy trzcinowe. Można także połączyć te wszystkie materiały i stworzyć duży, różnorodny hotel, w którym zamieszka wiele gatunków zapylaczy.

Jak zbudować hotel dla owadów – praktyczne porady

  • Drewniany domek dla owadów można stworzyć z kawałka suchego drewna lub grubej gałęzi. W materiale wystarczy ponawiercać otwory pod różnymi kątami o głębokości ok. 6-10 cm i średnicy ok. 2 cm.
  • Domek z pustych gałązek bambusa, trzciny,  łodyg malin czy dzikiego bzu zadowoli przede wszystkim pszczoły murarki. Rurki wystarczy związać w pęczek, który zawieszamy pod zadaszeniem w miejscu osłoniętym od wiatru.
  • Doskonałym materiałem na budowę hotelu jest glina. Po zmieszaniu jej z sieczką słomianą i uformowaniu cegły z otworami stanie się idealnym lokum dla zapylaczy.
  • Jeśli chcemy by w naszym ogrodzie zagościły trzmiele i złotooki, zbudujmy im budkę na wzór tych dla ptaków i wypełnijmy ją suchym mchem, sianem, słomą lub trocinami.
  • Pamiętajmy, aby w każdym przypadku frontową część hotelu zabezpieczyć metalową siatką o drobnych oczkach. Ochroni ona owady przed ptakami i gryzoniami. Ponadto tył domku powinien mieć także “plecy”.
  • Hotel dla owadów zapylających należy ustawić w zacisznym i słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru i deszczu. Najlepszą lokalizacją będą wiaty, altany czy balkony.

KONKURS – Stwórz swój hotel dla pszczół!

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym nagrodą jest dwudniowy pobyt dla dwóch osób w Hotelu Nałęcz w Zakopanem. Wystarczy, że zbudujecie hotel dla przyjaznych zapylaczy i udokumentujecie proces jego budowy. Na zgłoszenia czekamy do 16 września – wysyłajcie je na maila: [email protected]. Więcej informacji znajdziecie poniżej.

Pełny regulamin konkursu znajduje się pod linkiem: https://swiatoze.pl/regulamin-konkursu-pszczoly-1/.